Bohdan Smoleń zmarł w grudniu 2016 roku, przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski. Pomnik stworzony według projektu Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową. Projekt został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Reklama

Pomysłodawca przedsięwzięcia, wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty Krzysztof Deszczyński powiedział PAP, że ma nadzieję, że uda się zakończyć wszelkie procedury i zgromadzić środki na tyle szybko, by odsłonięcie pomnika nastąpiło w najbliższe urodziny Smolenia – 9 czerwca 2020 roku.

- Pomnikowy Bohdan Smoleń będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło będzie wolne i będzie zachęcało do tego by się przysiąść i pogadać z Bohdanem. Według naszych ostatnich wyliczeń koszt pomnika powinien się zamknąć w 200 tys. zł – powiedział.

Reklama

Zbiórka środków odbywać się ma m.in. poprzez kwestę na wydarzeniach kabaretowych. - Nasze puszki latem będzie można spotkać na rozmaitych festiwalach kabaretowych i wszędzie tam, gdzie w Polsce będą występować kabareciarze. Jesienią będziemy chcieli zrobić specjalny koncert w Poznaniu dla potencjalnych sponsorów – powiedział Deszczyński.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

Artysta urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie; młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, prowadzącą hipoterapię dla osób niepełnosprawnych.

Reklama

Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku.