W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu wojny. Wiemy, jaką była katastrofą dla Polski i dla świata. Ale wtedy ludzie nie zdawali sobie sprawy z nadchodzącego koszmaru: "On tylko straszy. On czyli Hitler. Mnie to przelatywało koło uszów, bo co mnie to mogło obchodzić, chłopca ośmioletniego wtedy" – wspomina reżyser Janusz Majewski.

Reklama

Im więcej miałem za sobą rozmów, im więcej wysłuchałem najcenniejszych letnich wspomnień, tym bardziej docierało do mnie, że wystawa "Ostatni Dzień Lata. 1939" nie tylko sięga do korzeni dzieciństwa i rysuje obraz ostatnich beztroskich dni II Rzeczpospolitej, ale stawia też pytanie o naszą współczesną kondycję: jakie są nasze najcenniejsze wspomnienia? – mówi Maciej Piwowarczuk, dyrektor programowy Fundacji na Rzecz Wielkich Historii, kurator wystawy.

Warszawiacy w czasie "Letnich ostatków" będą mogli spróbować potraw, którymi zajadali się przed wojną warszawiacy, wziąć udział w warsztatach wioślarskich (był to wtedy bardzo popularny sport!), będą również przedwojenne gry i zabawy podwórkowe dla dzieci. Dzień zakończy się potańcówką z Trupą Teatralną Warszawiaki.

"Letnim ostatkom" będzie towarzyszyła wystawa "Ostatni dzień lata, 1939", stworzona na podstawie relacji ówczesnych dzieci. – To historia o beztrosce i dzieciństwie, w którym zło występuje tylko w zabawie, a nadchodząca wojna jest czymś frapującym. To opowieść o dziecięcym pojmowaniu dorosłych spraw – mówi Maciej Piwowarczuk. Na potrzeby wystawy Fundacja nagrała wspomnienia kilkunastu osób – z dwójką z nich będzie można porozmawiać w czasie "Letnich ostatków". Część wspomnień będzie dostępne w formie podcastów. Po zakończeniu wydarzenia wystawa będzie dostępna również na stronie internetowej projektu, która będzie umożliwiała umieszczanie własnych treści.

Reklama

Czas i miejsce wydarzenia i wystawy:
31 sierpnia (sobota), Plaża Romantyczna, ul. Rychnowska 15, Warszawa
Program wydarzenia:
5:45 – otwarcie wystawy "Ostatni Dzień lata. 1939"
11:00-19:00 – przedwojenne smaki
12:00-18:00 – warsztaty wioślarskie, animacje i zabawy dla dzieci
14:00 – podchody z harcerzami
16:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Ostatni dzień lata. 1939"
17:00 – potańcówka z Trupą Teatralną Warszawiaki