"Działania twórców zakończy Maraton Non-Fiction tj. dwudniowy, otwarty dla publiczności, pokaz pracy warsztatowej. W tegorocznej rezydencji weźmie udział ok. 35 twórców" - poinformował Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże w Gdańsku, współorganizującego Sopot Non-Fiction.

Reklama

Dokonania reżyserów, dramaturgów i aktorów będą pokazane publiczności 28 i 29 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie.

Sopot Non-Fiction to również prezentacje spektakli, które powstały jako efekt poprzednich festiwali oraz przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego.

W niedzielę odbędzie się czytanie aktorskie scenariusza spektaklu "Granica" (tytuł roboczy), który napisali Katarzyna Szyngiera i Bartosz Józefiak, w reżyserii współautorki.

"Granica" to projekt spektaklu teatralnego analizującego problem granic w dzisiejszej Europie. Wiosną tego roku w związku z pandemią koronawirusa na kilka miesięcy przywrócono granice między państwami Unii Europejskiej, zniesione Traktatem z Schengen. Ruch graniczny osób niemal całkowicie ustał, podczas gdy towary płynęły przez granice szerokim strumieniem. Reżyser Katarzyna Szyngiera i reporter "Dużego Formatu" Bartosz Józefiak przemierzyli podczas lockdownu setki kilometrów wzdłuż granic między Polską a Niemcami i Ukrainą, aby sprawdzić, jak wygląda życie przecięte na nowo granicznym szlabanem.

Sopockie czytanie "Granicy" to pierwsza prezentacja tekstu, którego teatralna premiera zaplanowana jest na 21 listopada w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W wydarzeniu wystąpią m.in. Justyna Król, Dagny Mikoś, Mateusz Mikoś i Robert Żurek.

We wtorek Wrocławski Teatr Współczesny przedstawi spektakl pt. "Jutro przypłynie królowa" w reżyserii Piotra Łukaszczyka.

Akcja sztuki rozgrywa się na wyspie Pitcairn na środku Pacyfiku, w niewielkiej kolonii brytyjskiej oddalonej o dwa tysiące mil od najbliższego brzegu, gdzie żyją potomkowie XVIII-wiecznych buntowników ze statku "Bounty". W 2004 r. sześciu mieszkańców Pitcairn zostało oskarżonych o przestępstwa seksualne wobec nieletnich. "Jutro przypłynie królowa" to opowieść o mikroświecie stworzonym przez mężczyzn, którzy wprowadzili na wyspie prawo do kazirodztwa, gwałtu i pedofilii.

Ponadto, w środę zaplanowano czytanie aktorskie sztuki "8.03" w reżyserii Kuby Zubrzyckiego, a dzień później przedstawienie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu pt. "Zakonnice odchodzą po cichu", w reżyserii Darii Kopiec.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie.

Sopot Non-Fiction, organizowany przez Fundację Teatru BOTO, potrwa do 29 sierpnia.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pat/