Prace wideo zrealizowane na przestrzeni ostatnich ośmiu lat tworzą multimedialną instalację, która wypełnia parter pałacu Królikarnia. Tytułowe "Praktyki" to twórcze działania podejmowane przez bohaterów filmów Piotra Wysockiego, a także jego własna strategia artystyczna, która mieści się pomiędzy dokumentem filmowym, performance a akcjonizmem społecznym.

Artysta proponuje grupie muzułmanów odprawienie islamskiego rytuału w warszawskim Muzeum Narodowym. Konfrontuje ze sobą dwie skłócone grupy - parkourowców z Radomia z policją. W czasie trwania piłkarskich mistrzostw Europy organizuje na krakowskim stadionie mecz futbolowy z udziałem mniejszości seksualnych. Przez kilka lat rejestruje życie pochodzącej z prowincji transseksualistki.

Dokonuje on przemyślnej interwencji w rzeczywistość: na boisko piłkarskie wchodzą osoby transpłciowe (TransEuro), do muzeum sztuki zachodniej – modlący się muzułmanie (ZIKR), opuszczona fabryka staje się miejscem spotkania policjantów i parkourowców (Run Free), a dawne kino, już bez foteli i wnętrzności – forum publicznego debiutu poetki (Zbliżenie). I dokonuje się cud przemiany, rzeczywistość zmienia wymiary, przestaje być oczywista, ulega zagęszczeniu, ucieleśnieniu i ożywieniu - pisze o wystawie Iwona Kurz.

Piotr Wysocki (ur. 1976) absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom: Zbliżenia, 2008, Pracownia Przestrzeni Audiowizualnej). Studiował w pracowniach prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa oraz w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych realizowanych zarówno w instytucjach sztuki, jak w przestrzeni publicznej. W 2008 roku znalazł się wśród laureatów konkursu Samsung Art Master. W 9. Konkursie Gepperta w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia. W tym samym roku był nominowany do Paszportu "Polityki". W 2011 roku znalazł się w gronie siedmiu nominowanych do prestiżowej nagrody "Spojrzenia" Fundacji Deutsche Bank. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Piotr Wysocki - Praktyki
17 lutego - 21 kwietnia 2013
kuratorka: Agnieszka Tarasiuk

Muzeum Rzeźby
im. Xawerego Dunikowskiego
oddział Muzeum Narodowego
w Warszawie
ul. Puławska 113 a
02-707 Warszawa