Instalacje Adama Garnka intrygują widzów i angażują ich do interakcji - aktywnego oglądania, dotykania, wprawiania w ruch poszczególnych elementów konstrukcji. Prace artysty prezentowane były dotąd nie tylko w Polsce (m.in. podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie), ale także w Niemczech, Korei, Danii oraz na Węgrzech i wszędzie spotykały się z ogromnym zainteresowaniem.

Reklama

Na Placu Artystów w Kielcach stanęło najnowsze dzieło artysty,"Turbina", czyli misterna konstrukcja złożona z połączonych ze sobą szesnastu stalowych pierścieni o różnej wielkości, które wprawiane są w ruch siłą ludzkich mięśni i natury. Powierzchnię pierścieni pokrywają drobne metalowe płytki. Poruszane przez wiatr i oświetlane promieniami słońca elementy sprawiają, że instalacja ulega ciągłym zmianom.

Zdolność do poruszania się to główna cecha rzeźb-maszynerii Adama Garnka. Jednak ruch ten nie ma służyć konkretnemu celowi. Jest estetycznym zabiegiem i wyrazem upodobania artysty do mobilności. Abstrakcyjne dzieła Garnka powstają z różnych mechanicznych elementów i odpadów, takich jak sprężyny, łożyska czy metalowe ramy.

Media / Krzysztof Pęczalski

Podczas kieleckiej wystawy oprócz "Turbiny" można obejrzeć i poruszyć kilkanaście innych interaktywnych prac z kolekcji twórcy, m. in. "Maszynę do rysowania na piasku", "Ekran" czy "Pojazd teatralny". Podczas wernisażu artysta wykona także specjalny "Koncert wizualny", rodzaj performansu, który jest efektem połączenia plastyki z dźwiękiem. Na własnoręcznie skonstruowanych instrumentach Garnek "odgrywa" efekty wizualne, w których stara się przekazać emocje podobne do wrażeń wywołanych słuchaniem muzyki.

Reklama

"Sztuka w przestrzeni publicznej" to projekt, który wcielił w życie Tomasz Tworek, kolekcjoner, mecenas kultury i właściciel firmy Dorbud S.A. - Wszystkie wystawy prezentowane na Placu Artystów zostały stworzone specjalnie dla tego miejsca, dążymy bowiem do tego, aby ich ekspozycja wpływała na polepszenie jakości przestrzeni, w której są prezentowane. Staram się tak dobierać artystów, aby ich sztuka tworzyła z przestrzenią miejską pewnego rodzaju symbiozę. Sztuka, nie tracąc niczego ze swej wyjątkowości, ma szanse trafić do szerokiego grona odbiorców a przestrzeń miejska, dzięki prezentowanym dziełom, zyskuje nową tożsamość - opowiada o projekcie Tomasz Tworek.

Wrześniowa wystawa to już piąta odsłona projektu "Sztuka w przestrzeni publicznej". W poprzednich latach swoje prace prezentowali m.in. Zbigniew Frączkiewicz, który wprowadził na kielecki rynek 21 żelaznych ludzi, Jerzy Kędziora, który zaprezentował rzeźby balansujące, Leon Tarasewicz z największą w swoim dorobku pracą, czy Ludwika Ogorzelec, która zrealizowała instalację z cyklu "Krystalizacja przestrzeni".

Adam Garnek, interaktywna instalacja Turbina, Plac Artystów, Kielce
Wystawa 07.09.2013 – 15.10.2013