Przyroda inspirowała mnie od zawsze, ale dopiero od 2004 roku zainteresowanie zaczęło przeradzać się w pasję, która znalazła swoje ujście w fotografii. Skrzydlatych bohaterów swoich fotograficznych wypraw ze szczególnym upodobaniem poszukuję w najbliższej okolicy - mówi Miłosz Kowalewski, autor wystawy, która w marcu gościć będzie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Reklama
Media

Miłosz Kowalewski urodził się w 1975 roku i mieszka w Kołobrzegu. Z wykształcenia i wykonywanego zawodu jest architektem, a z zamiłowania żeglarzem i fotografem przyrody - ornitologiem. Obiektami jego fotograficznych wypraw są ptaki i to im poświęca całe swoje zaangażowanie. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fotografii przyrodniczej oraz autorem albumów fotograficznych i kalendarzy.

Prezentowana wystawa to wynik wielu lat pogłębiania wiedzy, nabierania doświadczenia i niestrudzonej pracy w terenie. Wszystkie zdjęcia powstały w warunkach terenowych i przedstawiają ptaki dzikie, żyjące na wolności. Prace prezentowane są w formie wysokiej jakości powiększeń, w formacie 100x70cm, wykonanych w innowacyjnej w Polsce technologii ChromaLuxe, na panelach fotograficznych z blachy. Wystawę zorganizowała Agencja Zegart.

Media

Metodą, od której zaczynałem fotografię ptaków były zwykłe spacery w teren, do których niejednokrotnie powracam i które sprawiają mi przyjemność - opowiada Autor. - Są takie kadry, które mam zaplanowane i ułożone w głowie. Wtedy cała sztuka polega na tym, żeby bohater zdjęcia pojawił się w zaaranżowanym miejscu i w określonym czasie. Właściwa sesja fotograficzna poprzedzona jest wielokrotną analizą terenu, oświetlenia, tła i długotrwałymi przygotowaniami. Czasami zajmuje to kilka do kilkunastu tygodni, nie doliczając miesięcy, czy nawet lat obserwacji. To podejście metodyczne, gwarantujące dopieszczoną kompozycję, przynoszące (z reguły) najlepsze efekty i największą satysfakcję - kontynuuje.

Autor będzie gościem na wernisażu organizowanym w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w piątek, 21 marca, o godzinie 18.00.

Wernisaż wystawy: 21 marca, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 18 marca – 21 kwietnia 2014
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2