Bracia Gierymscy to artyści znani i lubiani, uważani za jednych za najwybitniejszych polskich malarzy II połowy XIX wieku; przez niektórych określani jako twórcy nowoczesnej sztuki polskiej.

Na warszawskiej ekspozycji zgromadzono blisko 120 obrazów, prawie 70 rysunków oraz 110 drzeworytów. Wśród nich tak znane prace jak "Altana", "Święto Trąbek" i "Żydowka z pomarańczami".

Kurator wystawy Ewa Micke-Broniarek powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że Aleksander Gierymski całe życie poświęcił sztuce, cały czas dążył do ideału, który sobie narzucił. Zwraca też na to uwagę dyrektorka warszawskiego Muzeum. Agnieszka Morawińska uzupełnia, że był to artysta bardzo refleksyjny, który bardzo dużo wiedział, a przy tym wysoko sobie stawiał poprzeczkę. Przypomina, że wystawa prac artysty w 1938 roku zainaugurowała działalność placówki w nowym gmachu w Alejach Jerozolimskich.

Dla publiczności ekspozycja będzie czynna od 20 marca do 10 sierpnia. Towarzyszy jej bardzo bogaty program edukacyjny. Jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio.

Wystawa prac Maksymiliana Gierymskiego w Krakowie będzie czynna od 25 kwietnia do 10 sierpnia.