Grupa dwudziestu rzeźb Abakanowicz "Caminando" to jedno, integralne dzieło. Wykonane z brązu obiekty powstały w 1999 roku w odlewni w Bolonii. W tym samym roku trafiły do kolekcji Marshy i Robina Williamsów. Jeszcze rok temu stały w ich posiadłości.

Reklama

Na wtorkowej aukcji zakupiona za ponad 8 milionów zł praca pobiła rekord najdrożej wylicytowanego dzieła sztuki w Polsce.

Pozycja Magdaleny Abakanowicz na światowym rynku sztuki zawsze była silna, ale nigdy tak, jak dziś. Pojedyncze rzeźby zmarłej w 2017 roku artystki sprzedają się za równowartość pół miliona złotych. Dotychczasowy rekord na pracy tej artystki w Polsce wynosił ponad milion złotych. Tyle zapłacono rok temu za pracę „Parys” i „Odys”.

W 2020 roku w londyńskiej Tate Modern, jednej z najbardziej prestiżowych instytucji sztuki, odbędzie się wystawa poświęcona w całości twórczości Magdaleny Abakanowicz.

Reklama

Rekordową kwotę - 5,78 mln zł - osiągnęła również na wtorkowej aukcji praca „Tancerka z palcem na brodzie” autorstwa jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy Europy, Antonio Canovy. Ta sama rzeźba w 2006 roku sprzedała się za ponad 1,3 mln zł i ustanowiła wtedy rekord cenowy rzeźby w Polsce. Rzeźba datowana jest na lata 1806-15 i pochodzi z kolekcji Witolda Tadeusza Czartoryskiego, a wcześniej Izabelli Czartoryskiej.