To największa w historii wystawa dzieł artysty, który zmarł w Wiecznym Mieście 6 kwietnia 1520 roku w wieku 37 lat. Na ekspozycję sprowadzono, także z zagranicy, łącznie ponad 200 prac, w tym jego obrazy, rysunki, projekty architektoniczne.

Reklama

Od pierwszej chwili przed wejściem ustawiła się długa kolejka, a w minionych tygodniach zarezerwowano przez internet ponad 60 tys. biletów.

W związku z masowym napływem zwiedzających organizatorzy postanowili w piątek wpuszczać wyłącznie tych, którzy dokonali wcześniejszej rezerwacji.

Szef sal wystawowych, Scuderie del Quirinale, Mario De Simoni wyjaśnił, że w związku z tak dużym zainteresowaniem przyspieszono o godzinę, czyli z 10.00 na 9.00 otwarcie wystawy.

"Miejsca są dla wszystkich" - podkreślił De Simoni, apelując o ich uprzednią rezerwację w sieci.

Decyzja o tym, że nie są wpuszczane osoby, które nie kupiły wcześniej biletów, była konieczna, bo tylko w ten sposób organizatorzy mogą zapewnić bezpieczne warunki zwiedzania, jakie są wymagane w czasach kryzysu epidemiologicznego. Chodzi przede wszystkim o unikanie tłoku i zagwarantowanie możliwości zachowania odległości jednego metra między obecnymi osobami. Personel pilnuje, aby zasada ta była przestrzegana. Ponadto ustawiono dystrybutory z płynem do dezynfekcji rąk.

Wystawa będzie otwarta do 2 czerwca.