W zorganizowanym po raz dziesiąty w zabrzańskim Teatrze Nowym festiwalu "Rzeczywistość przedstawiona" przez ponad tydzień rywalizowało osiem spektakli. Jurorzy dysponowali swobodnie kwotą 35 tys. złotych na nagrody, których laureatami mogli być: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie.

Jury, w którym w tym roku zasiadali reżyser i krytyk Bogdan Ciosek, producent Krzysztof Domagalik, publicysta Krzysztof Karwat, krytyk Jacek Sieradzki oraz związany z Polską egipski reżyser Hanaa Abdel Fattah Metwaly, przyznało w poniedziałek nagrody za wkład w realizację polskiego dramatu współczesnego.

Przede wszystkim jury wręczyło Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - pomysłodawcy i patrona imprezy - najlepszemu dramatopisarzowi festiwalu. Jej laureatką została francuska autorka Yasmina Reza za dramat "Bóg mordu" zarysowujący spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów, podczas którego stopniowo narastająca agresja skutkuje powstaniem otwartego konfliktu.

Organizatorzy przekazali też Grand Prix - nagrodę publiczności dla najlepszego spektaklu, którą otrzymał zrealizowany w zabrzańskim Teatrze Nowym autorski spektakl aktora i reżysera Andrzeja Celińskiego "Pokój zwierzeń". Utrzymane w konwencji kryminału przedstawienie porusza problem przenikania się prawdy i kłamstwa - jego punktem wyjścia jest przesłuchanie byłego tajnego współpracownika służb bezpieczeństwa, któremu po 20 latach zarzuca się donoszenie.

Nagrody indywidualne trafiły do reżyserów - Anny Augustynowicz za przygotowanie spektaklu "Getsemani" - koprodukcji Teatru Współczesnego ze Szczecina z Teatrem im. W. Bogusławskiego z Kalisza, Moniki Strzępki za przedstawienie "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej..." Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Pawła Łysaka za spektakl "V (F) ICD-10. Transformacje" wystawiony w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Nagrody za scenografię trafiły do Marii Balcerek i Waldemara Zawodzińskiego za spektakl "Nad" Teatru im. S. Jaracza z Łodzi i Pawła Wodzińskiego za "V (F) ICD-10. Transformacje". Nagrody dla aktorów powędrowały m.in. do Anny Januszewskiej i Macieja Grzybowskiego za role w spektaklu "Getsemani" oraz do Michała Czachora występującego w "V (F) ICD-10. Transformacje".

"Rzeczywistość przedstawiona" jest jedynym w Polsce tematycznym konkursem teatralnym, prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej. Na zabrzańskim festiwalu, organizowanym od dziesięciu lat przez miejscowy teatr i samorząd, prezentowane są dramaty polskie i obce, powstałe po 1989 r., które - jak oceniają znawcy wybierający spektakle - starają się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i "pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym".

Wśród tegorocznych imprez towarzyszących były: spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji - w tym cztery pokazy przedpremierowe, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, wybrane pozycje Krakowskiego Festiwalu Filmowego, prezentacje miniaturek dramatu dla najmłodszych, dyskusje widzów z twórcami, a także warsztaty dramatopisarskie prowadzone w tym roku przez dramaturga Pawła Demirskiego. Co roku w imprezie uczestniczy ok. 3 tys. widzów.