Spektakl oparty jest na sztuce "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa, jednak adaptacja Warlikowskiego znacznie różni się od oryginału.

Reklama

W głównych rolach wystąpią francuska aktorka Izabelle Huppert i Andrzej Chyra, który specjalnie na potrzeby tego spektaklu nauczył się języka francuskiego.

W lutym tego roku przedstawienie miało francuską premierę w paryskim Teatrze Odeon. W kwietniu zostało pokazane w Warszawie. W Berlinie zaplanowano pięć pokazów. Będzie to pierwszy występ Warlikowskiego na festiwalu "Spielzeit Europa".

"Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williams napisał w 1947 roku; bohaterką sztuki jest neurotyczna, bliska załamania nerwowego Blanche DuBois, która przyjeżdża do Nowego Orleanu z wizytą do siostry Stelli. Głównym wątkiem dramatu jest dwuznaczna, pełna konfliktów relacja Blanche z mężem siostry.Szwagier Blanche, Stanley Kowalski, Amerykanin polskiego pochodzenia to mężczyzna brutalny, cyniczny, nadużywający alkoholu. Napięciom emocjonalnym między dwójką bohaterów, wzmaganym przez konflikt osobowości, towarzyszą spory o kwestie majątkowe. W 1951 r. utwór Williamsa zekranizował amerykański reżyser Elia Kazan. Główne role zagrali wówczas: Vivien Leigh - jako Blanche DuBois, i Marlon Brando - jako Stanley Kowalski. Film zdobył cztery Oscary, m.in. za aktorską kreację Leigh.