STYCZEŃ

Reklama

- Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Marian Kociniak obchodził 50-lecie pracy artystycznej. Artysta współpracuje ostatnio z warszawskim Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Swój jubileusz uczcił występem w spektaklu "Bomba" na deskach tej sceny.

- Spektaklem "Wassa Żeleznowa" Maksyma Gorkiego zainaugurował działalność Och-Teatr, stworzony przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Placówka działa w budynku kina Ochota przy ul. Grójeckiej 65 w Warszawie.

LUTY

- Zmarł aktor Jerzy Turek, znany m.in. z ról Wacława Jarząbka w "Misiu" Stanisława Barei i listonosza w serialu "Złotopolscy". Występował na deskach teatrów w Opolu, Elblągu i w Warszawie: w Syrenie, Polskim oraz Narodowym. W tym ostatnim wcielał się w postać Józefa K. w "Procesie" Kafki. Pojawiał się też na deskach teatru Kwadrat.

- Minęła 65. rocznica pracy artystycznej Andrzeja Łapickiego. Łapicki debiutował w 1945 roku, w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. W kolejnych latach był związany z warszawskimi scenami: Teatrem Współczesnym, Dramatycznym, Narodowym i Polskim.

- Podczas premiery spektaklu "Persona. Ciało Simone" w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym, w końcowej scenie aktorka Joanna Szczepkowska pokazała reżyserowi nagie pośladki. Zachowanie aktorki było interpretowane jako przejaw konfliktu między nią a Lupą.

- Aktorka Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana też "pierwszą amantką powojennej kinematografii", skończyła 95 lat. Jej najważniejsze role teatralne to m.in.: rola Babki w przedstawieniu "Daily Soup" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz rola Osowiałej Staruszki na Wózku Inwalidzkim w przedstawieniu "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.

ReklamaMARZEC

- Na mapie Warszawy pojawił się nowy teatr: Teatr 6. piętro, któremu przewodzą: dyrektor artystyczny Michał Żebrowski i dyrektor programowy Eugeniusz Korin. Teatr ma swoją siedzibę na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

- Teatr Ósmego Dnia z Poznania obchodził 45-lecie powstania. Legendarne "Ósemki" to najsłynniejsza polska grupa teatralna, założona w 1964 przez studentów Polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Jan Pietrzak, jeden z twórców Kabaretu pod Egidą świętował benefis 50-lecia działalności artystycznej. Satyryk, aktor, autor i wykonawca licznych piosenek, zasłynął jako współtwórca Kabaretu pod Egidą, który uprawiał satyrę polityczną wymierzoną w ustrój PRL.

- Teatr IMKA, założony przez aktora Tomasza Karolaka, zainaugurował w Warszawie działalność premierą sztuki "O północy przybyłem do Widawy czyli Opis obyczajów III" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

KWIECIEŃ

- Zmarł Wojciech Siemion, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, koneser i kolekcjoner sztuki. Do najbardziej znanych teatralnych ról Siemiona należą kreacje na scenie Teatru Narodowego: w "Żywocie Józefa" w reż. Kazimierza Dejmka, "Kartotece" w reż. Tadeusza Minca oraz w wyreżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza "Rewizorze" i "Śnie srebrnym Salomei".

- Joanna Szczepkowska została wybrana na prezesa ZASP podczas Walnego Zjazdu Delegatów Związku. Artystka otrzymała zdecydowaną większość głosów delegatów i zastąpiła na tym stanowisku Krzysztofa Kumora, który nie ubiegał się o reelekcję.MAJ

- Zmarł aktor Maciej Kozłowski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Szerokiej publiczności znany był m.in. z ról w filmach "Ogniem i mieczem", "Wiedźmin", "Psy". Na deskach Narodowego wcielił się m.in. w role generała Józefa Chłopickiego w "Nocy listopadowej" w reż. Jerzego Grzegorzewskiego i Kata w przedstawieniu Kazimierza Dejmka "Dialogus de Passione".

- Krystyna Zachwatowicz, scenograf, aktorka, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a prywatnie żona Andrzeja Wajdy skończyła 80 lat. Zachwatowicz przygotowywała scenografie do spektakli w teatrach całej Polski. W latach 1970-1999 była etatowym scenografem Starego Teatru, od 1964 r. projektowała w nim dekoracje do spektakli m.in. Jerzego Jarockiego i Konrada Swinarskiego - jego "Nie-Boskiej komedii" i "Snu nocy letniej".

CZERWIEC

- W Nowym Jorku zmarła aktorka filmowa i teatralna Elżbieta Czyżewska. W 1961 roku zadebiutowała w Teatrze Dramatycznym, z którym związała się na sześć lat. Po świetnie zagranej roli Marilyn Monroe w sztuce Artura Millera "Po upadku" często nazywano ją "polską Marylin Monroe".

LIPiEC

- Aktor Andrzej Nejman został nowym dyrektorem stołecznego Teatru Kwadrat. Na stanowisku zastąpił wieloletniego dyrektora sceny Edmunda Karwańskiego, który złożył rezygnację ze stanowiska.

WRZESIEŃ

- Zmarł tenor, legenda polskiego teatru operowego - Bogdan Paprocki. Artysta uważany był za najdoskonalszego odtwórcę Stefana w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki.

- Premierą spektaklu "Kamień i popioły" w reż. Artura Urbańskiego zainaugurowano działalność gruntownie wyremontowanego i zmodernizowanego Teatru Powszechnego w Warszawie. Remont teatru trwał od września 2009 roku

- Tadeusz Słobodzianek został nowym dyrektorem Teatru na Woli w Warszawie. Zastąpił na stanowisku Macieja Kowalewskiego.PAŹDZIERNIK

- Zmarła aktorka Mirosława Dubrawska. Zagrała m.in. Lady Makbet w spektaklu w reż. Zygmunta Huebnera i Siostrę Ratched w "Locie nad kukułczym gniazdem"(reż. Zygmunt Huebner).

LISTOPAD

- Zmarła Gabriela Kownacka, wieloletnia aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, odtwórczyni pamiętnej roli Anity w komedii muzycznej "Hallo Szpicbródka", telewizyjnej publiczności znana jako Anka z serialu "Rodzina zastępcza".

GRUDZIEŃ

- Obchodzono 20. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora (1915-1990), malarza, reżysera, scenografa, założyciela Teatru Cricot 2, jednego z największych twórców drugiej połowy XX w. Jego najsłynniejsze spektakle to "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę".