32. Kongres Iluzjonistów to już tradycyjna okazja, żeby zobaczyć światowe osiągnięcia w tej sztuce i największa tego typu impreza w Polsce. Od kilku lat w Łodzi pojawiają się, z autorskimi programami, uznani artyści, laureaci największych międzynarodowych kongresów iluzjonistycznych.

Iluzjoniści strzegą swych tajemnic zawodowych, dlatego seminaria, pokazy i konkursy są zamknięte dla szerokiej publiczności. W ich trakcie pod okiem mistrzów młodzi adepci sztuk magicznych uczą się nowych trików i wymieniają doświadczeniami. W programie kongresu są też magiczne wieczory i konkursy - iluzji scenicznej oraz mikroiluzji.

Dla szerokiej publiczności otwarte będą Magiczne Gale, które w tym roku odbędą się w sobotę i niedzielę w Teatrze im. Jaracza w Łodzi oraz 13 września w MOK w Skierniewicach.

Na galach zaprezentują się międzynarodowe gwiazdy; swoje tricki i sztuki magiczne pokażą m.in. Arthur Trace (Stany Zjednoczone), Sos & Victoria (Niemcy/Armenia), artyści z Francji - Jerome Helfenstein, Pro-Phyl i Norbert Ferre oraz reprezentujący Polskę Arsene Lupin.

Organizatorem kongresu i festiwalu jest działający od ponad 30 lat w Łodzi Krajowy Klub Iluzjonistów, jedyna w Polsce organizacja zrzeszająca profesjonalnych artystów iluzji oraz amatorów tej dziedziny sztuki estradowej. Klub od 1983 roku należy do Światowej Federacji Stowarzyszeń Iluzjonistycznych FISM z siedzibą w Hadze.