Pomysłodawcą jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Jak zaznaczyła na konferencji dyrektorka NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa, organizacja konkursu wiąże się ze staraniami Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Byłoby też źle, gdyby Katowice w żaden istotny sposób nie wpisałyby się w obchody Roku Chopinowskiego - podkreśliła.

"Kiedy zorientowałam się, że nie planuje się w stolicy żadnego międzynarodowego konkursu wiedzy o Chopinie, zaproponowałam ministrowi kultury i koordynatorowi Roku Chopinowskiego, by zrobić to w Katowicach. Myślałam, że będę musiała się o to bić, tymczasem powiedzieli, że to fantastyczny pomysł i że nie może być wszystko w stolicy" - powiedziała Wnuk-Nazarowa.

Jak dodała, chodzi o podkreślenie, że w Katowicach - mieście ciągle postrzeganym jako wyłącznie przemysłowe - także dzieją się ważne rzeczy w kulturze.

Do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 60 uczestników. Poza Polakami na stronie organizatora zarejestrowali się goście m.in. z Meksyku, Wietnamu, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Będzie ich oceniać jury pod przewodnictwem prof. Mieczysława Tomaszewskiego, autora wielu prac poświęconych Chopinowi, jednego z najwybitniejszych znawców życia i twórczości kompozytora. W skład jury wejdą także inni eksperci w dziedzinie muzyki i muzykologii: prof. Irena Poniatowska, dr hab. Zofia Chechlińska, Marita Alban Juarez i dr Artur Szklener.

Zwycięzca konkursu otrzyma 35 tys. zł, zdobywca 2. miejsca - 10 tys. zł, a trzeciego - 5 tys. zł. Organizatorzy zaznaczają, że jurorzy mogą zdecydować o innym podziale pieniędzy przeznaczonych na nagrody.

Pierwsze etapy konkursu - które będą miały formę pisemnego testu wyboru - zostaną przeprowadzone w sobotę w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Niedzielny finał, w którym nie więcej niż 10 najlepszych uczestników będzie ustnie odpowiadało na wylosowane pytania, odbędzie się w Centrum Kultury Katowice (CKK).

Oprócz pytań zadawanych przez członków jury, w tle sceny zostaną zaprezentowane materiały filmowe (fragmenty filmów o Fryderyku Chopinie, z kronik filmowych, z konkursów chopinowskich i występów sławnych pianistów, ikonografii). Konkurs zakończy uroczysty koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z udziałem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera, zdobywcy II nagrody na XII Konkursie Chopinowskim (pierwszej wówczas nie przyznano).

Edyta Sytniewska, naczelniczka Wydziału Kultury w katowickim magistracie, wyraziła przekonanie, że będzie to wyjątkowe wydarzenie Roku Chopinowskiego. Dziękowała Wnuk-Nazarowej za pomysł. Sama dyrektorka NOSPR zapowiedziała, że w przyszłości w Katowicach będą organizowane konkursy poświęcone innym wybitnym kompozytorom - Lutosławskiemu, Góreckiemu, Kilarowi czy Pendereckiemu.

Konkurs zostanie zrealizowany dzięki środkom z resortu kultury. Dorota Pociask-Frącek z CKK podała, że organizacja konkursu pochłonie łącznie 310 tys. zł. "Mam nadzieję, że będziecie pastwo świadkiem, że za te pieniądze da się zorganizować bardzo dobrą imprezę" - powiedziała.

Organizatorami konkursu wiedzy o Chopinie są Urząd Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Biuro Obchodów CHOPIN 2010. Realizatorami są NOSPR i CKK.