Przegląd potrwa do 15 kwietnia. Podobnie, jak w poprzednich latach, będzie się odbywał w kinie Rodina, w centrum Petersburga.

Reklama

Petersburżanom zaprezentowane zostaną filmy powstałe w latach 2009-10 i nagrodzone na festiwalach oraz przeglądach filmowych w Polsce i Europie. Podczas festiwalu swoją światową premierę będzie mieć film Janusza Majewskiego "Mała Matura 1947", który do polskich kin trafi dopiero 14 kwietnia.

Oprócz "Różyczki" i "Małej matury 1947" widzowie w Petersburgu zobaczą też: "Jutro będzie lepiej" Doroty Kędzierzawskiej, "Cudowne lato" Ryszarda Brylskiego, "Tatarak" Andrzeja Wajdy, "Matkę Teresę od kotów" Pawła Sali, "Wenecję" Jana Jakuba Kolskiego i "Rewers" Borysa Lankosza.

Jak co roku przy okazji przeglądu do miasta nad Newą przyjadą polscy twórcy i producenci filmowi. O polskim kinie, jego problemach, sukcesach i perspektywach petersburskim kinomanom opowiadać będą senator i reżyser Barbara Borys-Damięcka, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, reżyser Jan Kidawa-Błoński, aktorka Magdalena Boczarska, reżyser Dorota Kędzierzawska, operator Artur Reinhart, koordynator festiwali filmowych Aleksandra Biernacka, a także producenci filmowi Sławomir Rogowski i Włodzimierz Niderhaus.

Festiwal "Nowe Polskie Kino" odbywa się w Petersburgu od 1991 roku. Jego pomysłodawcą był Emil Goldstain z Petersburskiego Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Przegląd jest jednak możliwy dzięki współpracy Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Filmoteki Narodowej, Instytutu Polskiego w Petersburgu, Międzynarodowego Festiwalu "Message to Man", Federacji Klubów Filmowych Rosji i stacji Eldoradio.

Reklama