Film stworzony przez Tomasza Bagińskiego i firmę Platige Image opiera się na metaforze walca i przemiany, do których Polska zaprasza Europę - czytamy na stronie polskiej prezydencji. Choreografię do obrazu przygotował znany m.in. z show TVN "You can dance" Agustin Egurrola. Muzykę z kolei skomponował Adam Skorupa. Film przygotowywano przez dziewięć miesięcy.

Reklama

Animacja będzie prezentowana w telewizji, internecie, kinach, na ulicznych ekranach, a także przy okazji wydarzeń związanych z rozpoczynającą się 1 lipca polską prezydencją w Unii Europejskiej.

http://www.youtube.com/watch?v=0hYjf3V0vFQ

O idei, którą ma prezentować film, mówią sami twórcy: "Europa jest w naszym filmie piękną, ale zimną kobietą zamkniętą w chłodnej, bardzo zachowawczej architektonicznie przestrzeni. Pozornie niczego jej nie brakuje. Przestrzeń jest również solidnie, choć trochę przyziemnie zaprojektowana. Europa w pierwszych ujęciach filmu jest bardzo piękna, ale brakuje jej życia. W luce pomiędzy budynkami pojawia się sylwetka mężczyzny. To w naszym filmie symbol Polski. Ten nowy bohater wciąga Europę do tańca i w ten sposób ożywia zarówno ją jak i otaczającą architekturę, prowadza w życie. Na końcu filmu, choć pozornie opuszczamy to samo miejsce, to na twarzy naszej bohaterki, Europy budzi się cień uśmiechu, światło w przestrzeni jest dużo cieplejsze i bardziej pozytywne a luka pomiędzy budynkami placu, zostaje zabudowana nowym obiektem. W domyśle - Polską".

Przyznają, że mieli spory problem z zaprojektowaniem stroju dla głównego bohatera, symbolizującego Polskę. "Wszystkie ewidentne mocne symbole budziły skojarzenia raczej kibicowskie niż poetyckie i taneczne. Jednocześnie chcieliśmy, żeby strój był w miarę klasyczny, męski, czyli koszula, spodnie, prosta elegancja. Pogodzenie tych kilku celów zajęło nam chwilę czasu. Sprawdziliśmy różne formy białego orła, kombinacje bieli i czerwieni, niestety ciągle był to zły efekt. Dopiero decyzja, żeby użyć bardzo stylizowanej secesyjnej arabeski na koszuli rozwiązała nam to zagadnienie".