Ta książka to wyraz uznania dla sztuki Banksy'ego, brytyjskiegi artysty graffiti. Tłumaczy, dlaczego jego twórczość ma tak duży wpływ na kulturę, przygląda się celom, jakie Banksy stawia swojej działalności i temu, w jaki sposób je wyraża, używając ciętego języka i wykazując ludzkie podejście do problemów.

Reklama

Steve Wright, redaktor działu kulturalnego "Venue Magazine", śledzi ścieżkę kształtowania się Banksy'ego począwszy od jego korzeni leżących w zadziwiająco bogatej tradycji bristolskiego graffiti i muzyki. Opowiada historię widzianą oczami kluczowych postaci, które wywodzą się z małego miasta, ale udało im się osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej.

Książka jest najobszerniejszą pozycją opowiadającą o początkach sztuki Banksy'ego. Zawiera ponad 100 zdjęć jego bristolskich prac, z których część nie została nigdy wcześniej opublikowana, jak również zdjęcia samego Banksy'ego przy pracy.

Jego prace pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie, a do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką, używa różnorodnych technik. Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie artystów i została zauważona przez media.

Szablony Banksy'ego są bardzo często powiązane z miejscem ich umieszczenia i zawierają w sobie humorystyczne grafiki i symbole, czasem wraz ze sloganami. Ogólny przekaz jego dzieł jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny. W jego ostatnich pracach często pojawiają się policjanci, żołnierze, dzieci i osoby starsze oraz zwierzęta, takie jak szczury i małpy.

Znawcy sztuki mówią, że mamy do czynienia z nowym Warholem, inni zarzucają mu, że ze sztuki ulicznej uczynił coś komercyjnego. Nic dziwnego, w końcu jego prace osiągają zawrotne ceny. Poza niezaprzeczalnym talentem, ironią i inteligentnym street artem, każdy chce wiedzieć, kim jest ten artysta? Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta otoczka tajemniczości w dużej mierze składa się na sukces nieuchwytnego Banksy'ego.

Książka "Banksy. Nie ma jak w domu" ukaże się 5 października nakładem wydawnictwa Sine Qua Non, będzie dostępna w przedsprzedaży na LaManita