Na drugim miejscu jest indyjski pisarz Vijaydan Detha, na trzeciej pozycji – syryjski poeta Adonis oraz amerykański pisarz Cormac McCarthy. Kolejne pozycje rankingu stworzonym przez Unibet zajmują: australijski poeta Les Murray, szwedzki poeta Tomas Transtroemer oraz koreański pisarz Chang-Rae Lee.

Reklama

W rankingu innej firmy bukmacherskiej, Ladbrokes Adam Zagajewski jest na 22 miejscu. Jak podaje Ladbrokes, największe szanse na otrzymanie literackiego Nobla ma Adonis, następnie Tomas Transtroemer, a także amerykański pisarz Thomas Pynchon. Na tej liście Japończyk Haruki Murakami został sklasyfikowany na ósmym miejscu.

Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury poznamy w jeden z czwartków października. Na razie tradycyjnie Akademia Szwedzka nie podała jeszcze daty ogłoszenia nazwiska tegorocznego noblisty. Obrady komitetu dokonującego wyboru są tajne, a werdykt utrzymywany w tajemnicy.

Adam Zagajewski od kilku lat zajmuje wysokie pozycje na listach zakładów bukmacherskich. Poeta w lutym 2011 roku w Sztokholmie promował swój zbiór poezji "Anteny w deszczu", wówczas dziennikarka "Expressen" napisała, że "Zagajewski powinien w tym roku otrzymać literackiego Nobla".