W kinie Muranów pokazywane są poświęcone tematyce żydowskiej filmy z Izraela oraz innych krajów, m.in. Polski, Kanady, Belgii.

Reklama

W programie jest np. polski "Księżyc to Żyd" (reż. Michał Tkaczyński). "To fenomenalny dokument" - oceniła na środowej konferencji prasowej koordynatorka festiwalu, Magdalena Maślak.

Film "Księżyc to Żyd" opowiada o przemianie warszawskiego kibica stadionowego, nieświadomego swoich korzeni, w ortodoksyjnego Żyda. Bohater do siedemnastego roku życia reprezentuje "kulturę stadionu" z całym jej balastem: niechęcią i nienawiścią wobec tego, co inne, w tym również kultury żydowskiej. Kiedy nagle odkrywa swoje korzenie, postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Zostaje asystentem naczelnego rabina Polski - opisują tę historię organizatorzy festiwalu.

Inna z festiwalowych propozycji to dokument "Iraq'n'roll" (Izrael, 2011, reż. Gili Gaon). Bohater, izraelski muzyk rockowy Dudu Tassa, wraca do oryginalnej muzyki swojego dziadka - jednego z głównych muzyków wczesnych lat XX wieku w Iraku - z zamiarem przybliżenia tamtego czasu, przestrzeni i kultury.

Salah i Daud Al-kweiti, czyli dziadek i wujek Dudu, byli żydowskimi muzykami żyjącymi w Iraku w latach 30., uważanymi za twórców nowoczesnej muzyki irackiej i dwóch najlepszych arabskich muzyków w historii. W latach 50. wyemigrowali do Izraela, gdzie nikt jednak nie traktował ich muzyki poważnie. Nie zostali zaakceptowani przez młody establishment izraelski i w rezultacie zabroniono rodzinie zajmowania się muzyką.

Reklama

Mocny punkt festiwalu to także fabularny "Konserwator" - dodała Maślak. "Konserwator" (tytuł ang. "Restoration"), film z Izraela, w reżyserii Yossiego Madmony'ego, wygrał ubiegłoroczny festiwal w Karlowych Warach. Opowiada historię Fidelmana, właściciela pracowni renowacji antyków, oraz tajemniczego gościa, który pojawia się w jego życiu. W postać Fidelmana wcielił się urodzony w Iraku Sasson Gabai, znany z głównej roli w nagradzanej komedii Erana Kolirina "Przyjeżdża orkiestra", za którą otrzymał w 2007 r. Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora.

Reklama

Ciekawe propozycje tegorocznych "Żydowskich Motywów" to także m.in. filmy: "Ucięta dyskusja", "Czas gejów", "Simon Konianski" i "Wojenna corrida".

W "Uciętej dyskusji" (Kanada, 2009, reż. Danae Elon) w zabawny sposób ujęto temat męskiego obrzezania. Dokumentalny film jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tego, że starodawny obrzęd ewoluował w popularny zabieg medyczny w Ameryce Północnej i innych częściach świata.

W opisie filmu "Czas gejów" (Izrael, 2009) zwrócono uwagę: W 1985 r. w Izraelu było zaledwie trzech gejów, którzy ujawnili swoją orientację seksualną. Do roku 1998 było ich już trzy tysiące. W czasie tego krótkiego, intensywnego i dramatycznego czasu Izrael był świadkiem najszybszej i najbardziej kolorowej rewolucji końca XX w. W rewolucji tej nie było rozlewu krwi, była za to rzadko zdarzająca się współpraca środowiska akademickiego, prostytutek, transseksualistów, piosenkarzy, fryzjerów i oficerów wojskowych. Reżyserem filmu jest aktywista społeczny i dziennikarz Yair Qedar.

"Simon Konianski" (2009, reż. Micha Wald) to fabularny film produkcji belgijskiej. Tytułowy bohater czarnej komedii po śmierci ojca wypełnia jego ostatnią wolę. Simon ma pochować ojca w miejscu jego urodzenia, czyli w małej wiosce na Ukrainie. Rusza więc w podróż w towarzystwie paranoicznego starego wuja, marudzącej bez końca o +tancerce Gojce+ ciotki, swojego sześcioletniego syna, z ciałem i duchem zmarłego ojca oraz królikiem - opisują film organizatorzy festiwalu.

"Wojenna corrida" (Izrael, reż. Macabit Abramson i Avner Faingulernt) to z kolei, jak powiedziała Maślak, "kontrowersyjny dokument, który dotyka tematu konfliktu palestyńsko-izraelskiego w dość odważny sposób", jest "niepokojącym filmowym esejem o wojnie i turystyce", "mogącym wzbudzić wiele emocji".

Muzycznymi akcentami festiwalu będą koncerty w klubie Pardon To Tu na placu Grzybowskim - duetu Altona (w czwartek) i Dominika Strycharskiego (niedziela). W Pardon, to tu odbędą się również debaty, pt.: "Życie w cieniu konfliktu" (nt. konfliktu izraelsko-palestyńskiego; piątek), "+Obcy+ Żydzi w Izraelu" (o tym, jak wygląda izraelskie społeczeństwo po ponad 60 latach od utworzenia państwa; sobota).

Wstęp na pokazy filmów i debaty jest bezpłatny, na koncerty obowiązują bilety - poinformowała Maślak.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" potrwa do 29 kwietnia. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Żydowskie Motywy z Warszawy, dyrektorem festiwalu - Mirosław Chojecki, a dyrektorem artystycznym - Magdalena Łazarkiewicz. Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie www.jewishmotifs.org.pl

Patronem medialnym imprezy jest Polska Agencja Prasowa.