Warszawa

Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na Noc Kuglarzy. Słynni służący – Arlekin i Pedrolino, dwie pokojówki Columbina i Brigella, starcy – Pantalone i Dottore oraz żołnierz-samochwał Capitano – czyli najbardziej znane postacie komedii dell'arte będą towarzyszyć odwiedzającym muzeum przez całą noc. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów 2013 odbywać się będzie pokaz wybranych scen z filmów mistrzów kina - Kuglarze w filmie - Roberta Wiene, Charlie Chaplina, Federico Felliniego oraz Ingmara Bergmana.

Reklama

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych każdy ze zwiedzających będzie mógł odwiedzić gabinet Ministra, zobaczyć gdzie mieścił się słynny Departament IV (i sprawdzić co dziś tam się mieści) oraz w której sali planowano wprowadzenie stanu wojennego, a także przekonać się dokąd prowadzą korytarze ministerialnych piwnic. Emocje związane ze zwiedzaniem budynku MSW będą łagodziły pamiątkowe Tabletki Na Bezsenność, którymi będą częstowani wszyscy goście. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na jedyną w swoim rodzaju okazję odkrycia uroków Ogrodu nocą! Poza możliwością spaceru po spowitych mrokiem alejkach, możliwość wzięcia udziału w dodatkowych atrakcjach: wykładzie o sowach, grze terenowej, a nazajutrz o świcie propozycja spaceru w poszukiwaniu ptaków.

Warszawska Szkoła Filmowa, założoną przez Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindę poleca atrakcje dla miłosników gier. W tę noc specjaliści od postprodukcji filmowej i gier wideo przeniosą odwiedzających na kilka chwil w wirtualny świat Dead Island Riptide. W specjalnym greenboxowym studiu będzie można stoczyć walkę z prawdziwym Zombie i podpatrzeć na czym polega komputerowa technika zmiany krajobrazu/tła.

Muzeum Ikon w Warszawie proponuje: zwiedzanie ekspozycji w podziemnych korytarzach, warsztaty malowania ikon na kamieniach, warsztaty śpiewu średniowiecznego i etnicznego, gruzińska kuchnię oraz kino pod gołym niebem na wielkim ekranie.

Gdańsk

Reklama

Akcja "Wrzeszcz cały dzień" to szereg wydarzeń na które zapraszają Teatr Miniatura, Nowa Synagoga, Biblioteka Manhattan, Cafe Fikcja i Biblioteka Tańca.

Garnizon Kultury zaprasza do odwiedzenia wystawy The Human Body. Projekt, który odwiedził już wiele europejskich miast, a teraz po raz pierwszy zawitał do Trójmiasta. Organizatorzy zabierają nas w fascynującą podróż w głąb ludzkiego organizmu, odsłaniając zagadki anatomii człowieka.

W Galerii Starych Zabawek będzie można obejrzeć 2500 zabawek produkcji polskiej. Niewątpliwą atrakcją będzie pokaz starych bajek w formie slajdów w prawdziwie kinowej atmosferze.

Tę noc można spędzić również w zabytkowej Kuźni Wodnej w Oliwie, gdzie odbędą między innymi pokazy kucia stali.

Wrocław

Kulminacyjnym punktem zwiedzania Hali Stulecia będzie wyjątkowe widowisko światła i dźwięku, wykonane techniką videomappingu. Pokaz zatytułowany „O(Omicron)” wyświetlany jest pod kopułą Hali Stulecia, która uważana jest za architektoniczny fenomen tego obiektu w skali Europy.

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe zaprasza do odbycia wyjątkowej podróży po Bliskim Wschodzie. W programie wystawa kaligrafii arabskiej, ekspozycja sztuki islamu z kolekcji kpt. Józefa Gawłowicza oraz pokaz specjalny zwany Nocą Henny w wykonaniu Urszuli Chłopickiej.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zapozna dzieci ze sztuczkami stosowanymi przez artystów dla zdezorientowania zmysłu postrzegania. Pokaże na czym polega perspektywa linearna, barwna, powietrzna, malarstwo iluzjonistyczne czy złudzenie optyczne. Co to jest faktura i jak ją wzbogacić? Dzieła J. Sterna, J. Tchórzewskiego i W. Hasiora posłużą jako inspiracja do wykonania własnych kolaży.

Centrum Kultury Zamek zaprasza do nieistniejącego już kina „Zamek”. Można będzie zajrzeć do projektorni, w której do dziś stoją dwa projektory kinowe wyprodukowane blisko pół wieku temu. Jest też stół montażowy, oryginalne pojemniki na taśmy, szafa na filmy oraz pożółkłe bilety sprzed kilkudziesięciu lat. Tajemnice wyświetlania filmu na ekranie zdradzać będzie Adrian Banaś, zawodowy operator kinowy.

Toruń

Tegoroczna Noc odbędzie się pod hasłem - Noc z Kopernikiem. W programie m.in. prelekcja w Ratuszu Staromiejskim "Czy na pewno wiemy, jak wyglądał Kopernik?", "Bądź, jak Kopernik" - gra interaktywna w Domu Mikołaja Kopernika i "Księga Toruń" 3D – pokazy multimedialne w Domu Eskenów.

Białystok

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku udostępni do zwiedzania piwnice Pałacu Branickich. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji zaprasza na wystawy ukazujące historię chirurgii, stomatologii, okulistyki, radiologii, ginekologii, anatomii oraz farmacji – ekspozycje poświęcone historii UMB oraz postaci pierwszego rektora Uczelni – prof. T. Kielanowskiego - z wizytą u stomatologa. Studenci "PTSS O. Białystok" będą wykonywać przeglądy profilaktyczne.

Ekspozycja Kolejowa zaprasza do poznawania tajników stalowych szlaków. Tym razem oprócz stałej prezentacji czapek, mundurów, tablic relacyjnych, literatury fachowej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, wyposażenia kasy biletowej czy taboru zapraszamy na prezentację modeli nietylko kolejowych, pamiątek związanych z komuniakcją miejską. Na torach przed ekspozycją istnieje możliwość odbycia jazdy drezyną ręczną.

Kielce

Geopark Kielce zaprasza na "Geo-noc kamieni moc": prelekcje, zwiedzanie Galerii Ziemi, "Podróż do wnętrza Ziemi" Kapsułą Symulatorem 5D, warsztaty szlifowania okazów geologicznych te i wiele innych atrakcji czekają na uczestników.

Kraków

Archiwum Cricoteka i Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora zapraszają na wystawę "Gdzie są niegdysiejsze śniegi" – obiekty i archiwalia ze zbiorów Cricoteki oraz na zwiedzanie mieszkania-pracowni, w którym artysta spędził ostatnie lata życia.

Muzeum Historii Fotografii zaprasza na trzy wystawy: "Zawirowania pustki", prezentująca ręcznie kolorowane prace pionierów japońskiej fotografii z końca XIX w.; "Modę patriotyczną" - wystawa prezentująca przykłady żałoby narodowej na strojach Polaków i "Foto-gadżet" - prezentujący crystostolea.

Noc Muzeów w MOCAK-u odbędzie się pod hasłem In Art We Trust! Zwiedzający nagrodzeni zostaną "mocakami", czyli specjalnie zaprojektowanymi banknotami, które będą stanowić bezpłatny bilet wstępu do Muzeum, ważny do końca 2013 roku!

Poznań

Noc Muzeów to ostatnia szansa na odkrycie tajemnic starego dworca kolejowego Poznań Główny który jeszcze w tym roku przestanie służyć pasażerom i zostanie zaadaptowany na inne potrzeby. W programie między innymi wizyta w dworcowych podziemiach, zwiedzanie nieczynnego komisariatu policji i siedziby Straży Ochrony Kolei oraz niedostępnych na co dzień pomieszczeń biurowych.

Tegoroczna Noc Muzeów w poznańskim oddziale IPN będzie odbywała się pod hasłem "Dzieciństwo w PRL-u". W programie: pokaz bajek, gier i zabaw oraz wydawnictw okresu PRL-u, zwiedzanie archiwów oddziału i zapoznanie z pracą IPN.

Katowice

Noc Muzeów 2013 to wyjątkowa okazja do zwiedzenia Galerii Szyb Wilson o nietypowej porze. W programie m.in. nostalgiczna podróż do lat 80. i 90., kiedy szczytem marzeń były atari i commodore. Kto nie pamięta Mario Brosa albo Mortal Kombat? Będzie okazja do ponownego sprawdzenia się w kultowych grach, a także pokazania dzieciom, jak bawili się ich rodzice.

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki zapewnia cofnięcie się do lat 60. i 70. ubiegłego wieku - będzie można porozmawiać z twórcami sprzętów informatycznych, oraz ludźmi, którzy tworzyli polską informatykę - między innymi twórcami komputera ODRA. Przy paluszkach, krakersach będzie można pobawić się przy dźwiękach retro muzyki odtwarzanej z prawdziwych kaset magnetofonowych.

Łódź

W sobotni wieczór swoje podwoje otworzy rekordowa liczba 42 instytucji rozsianych po całym mieście. Oprócz tradycyjnych ekspozycji udostępnionych w salach muzealnych będzie można obejrzeć wystawy w galeriach, wziąć udział w pokazach nieba w planetarium, zobaczyć etiudy studentów łódzkiej szkoły filmowej. Do tegorocznej imprezy włączy się również Radio Łódź, w siedzibie którego będzie można obejrzeć kolekcję płyt winylowych i starych radioodbiorników. Dziennikarze radiowi zapraszać będą do udział w audycji na żywo – ze studia lub ze specjalnego tramwaju kursującego do radiostacji.

Po wielu miesiącach remontu zwiedzającym zostanie udostępniona jedna z najlepiej rozpoznawalnych przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi – Sala Neoplastyczna. Można również zwiedzić wnętrze dawnej tkalni Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250. Na nocne spacery po mieście zapraszają przewodnicy łódzcy TOTUTOTAM. Dzięki nim uczestnicy wycieczek będą mogli poznać wnętrza obiektów niedostępnych do zwiedzania na codzień, takich jak: Pałac Schweikertów, pałac dawnego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, Cerkiew Prawosławną im. A. Newskiego, Willa Richarda Schimmela.

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie noc-muzeow.pl