Wybitny irlandzki pisarz, laureat prestiżowej nagrody Bookera, znany był głównie z ambitnych powieści historycznych o filozoficznym zacięciu. Fabuła w jego prozie spełniała funkcję drugorzędną wobec kunsztownych zabiegów narracyjnych. Tymczasem w ubiegłym roku, ku zaskoczeniu wielbicieli, Banville opublikował pod pseudonimem Benjamin Black znakomity klasyczny kryminał, którego wartka akcja rozgrywa się w Dublinie i Bostonie w połowie minionego stulecia.

Główny bohater Quirke jest patologiem w renomowanym, dublińskim szpitalu. Pewnego dnia odkrywa, że ktoś sfałszował świadectwo zgonu jednej z pacjentek, aby ukryć, że zmarła przy porodzie. Sprawa nie daje mu spokoju, zwłaszcza że dowiaduje się, iż zrobił to jego przybrany brat.

Próbując dowiedzieć się czegoś więcej, Quirke napotyka niespodziewany opór ze wszystkich stron – od policji i personelu szpitala po własną rodzinę. Nie daje jednak za wygraną i o mało nie przypłaca tego życiem. Równolegle poznajemy losy dziecka zmarłej Christine Falls, które zostaje przemycone do Stanów Zjednoczonych przez tajemniczą organizację powiązaną z Kościołem katolickim i najwyższymi kręgami irlandzkiego establishmentu po obu stronach oceanu. Oba wątki łączą się w dynamicznej i zaskakującej puencie spełniającej najwyższe standardy gatunku.

"Tajemnica Christine Falls" to połączenie znakomicie napisanego sensacyjnego thrilleru z subtelną powieścią psychologiczną i społeczną. Quirke - starzejący się, nieco zgorzkniały, samotny facet, mający powodzenie u kobiet i skłonność do alkoholu - jest typowym bohaterem kryminału, przywodzącym na myśl postaci Chandlera czy Simenona.

Jednak bohaterowie drugiego planu są bardziej skomplikowani i ciekawsi od statystów wypełniających zazwyczaj sensacyjne fabuły. Rodzina sędziego Griffina, przybranego ojca Quirke’a, wydaje się z początku zacną familią należącą do wyższej klasy średniej. Lecz Banville z mistrzostwem odsłania stopniowo przerażającą hipokryzję tych ludzi i siatkę korupcyjnych powiązań, która - jeśli wierzyć tej książce - obejmowała w tamtych czasach niemal całą irlandzką elitę.

"Tajemnica Christine Falls" Benjamin Black, przeł. Michał Ronikier, Wydawnictwo Literackie 2007

Reklama