"Agnes Grey”" to jedna z dwóch powieści napisanych i opublikowanych przez Anne, najmłodszą i jednocześnie najmniej znaną z sióstr Bronte zajmujących się pisaniem. Podobnie, jak w jej drugim dziele zatytułowanym „Lokatorka Wildfell Hall”, autorka pokazuje losy kobiety, która na przekór panującym w jej społeczeństwie standardom, dąży do samorozwoju i finansowej niezależności.

Reklama

W „Agnes Grey” autorka przedstawia ponadto trudy zawodu guwernantki, który był jedyną profesją, jaką mogła zająć się w tamtej rzeczywistości szanująca się kobieta, nie narażając się jednocześnie na ostracyzm ze strony społeczeństwa. Anne Bronte, podobnie jak jej siostry pracowała jako guwernantką i osobiście przekonała się, na jakie upokorzenia narażone są kobiety w tym zawodzie.

Agnes Grey” ma dość przewidywalną fabułę i kończy się mało zaskakującym happy endem, jednak to nie intryga stanowi wartość tej książki. Najcenniejsze w powieści Bronte są bowiem sylwetki kobiet malowane na tle obyczajowości XIX wiecznej Anglii, które mimo upływu lat i dużej zmiany w obyczajowości, nie tracą na swej autentyczności.

Książka Anne BronteAgnes Grey” ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa MG.

Media