Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia.

Reklama

Jak poinformowała Kinga Kucharczyk z biura prasowego festiwalu, do tegorocznej edycji nominowano siedem książek: „RysaIgora Brejdyganta, „CienieWojciecha Chmielarza, „ŻmijowiskoWojciecha Chmielarza, „Dziewczynka z zapalniczkąMariusza Czubaja, „Ślepy archeologMarty Guzowskiej, „SkazaRoberta Małeckiego, oraz „Miejsce i imięMacieja Siembiedy.

Laureata, który otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Wrocławia, poznamy 1 czerwca podczas uroczystej Gali. W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału zostanie również wręczona Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. W tym roku otrzyma ją francuski pisarz Bernard Minier.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska w dniach 28 maja – 2 czerwca zaplanowano spotkania z autorami, warsztaty literackie, wykłady i panele dyskusyjne. Nie podano jeszcze szczegółów programu tegorocznej edycji.

W 2004 r. jako pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".