O tym, skąd się wzięły zakręty w biografii młodszego Morawieckiego, wiemy mniej – choć na temat poszczególnych jej epizodów ukazało się wiele na ogół mniejszych tekstów. Teraz mamy okazję zapoznać się z dwoma większymi. Przed tygodniem ukazała się książka „Morawiecki i jego tajemnice” Tomasza Piątka. Teraz wychodzi „Delfin” Piotra i Jakuba Gajdzińskich.
Reklama
Piątek wsławił się dotąd „Macierewiczem i jego tajemnicami”. Piotr Gajdziński pisał wcześniej o władcach PRL: Gomułce, Gierku i Jaruzelskim (ale też o Piłsudskim). Zebranie materiałów do książki o Morawieckim przyszło mu naturalnie – przez kilka lat pracował tuż obok niego jako rzecznik Banku Zachodniego WBK, na którego czele stał obecny szef rządu (ale, jak pisze, rozmawiał też na jego temat z wieloma osobami).
Myliłby się ten, kto by sądził, że wyszły dwie takie same książki. Zupełnie nie – choć, jak można się domyślać, mają wiele wspólnych elementów.
Podstawowa różnica: "Delfinowi" dużo bliżej do biografii niż "Morawieckiemu i jego tajemnicom". Głównie dlatego, że w tej drugiej ważniejsze od Morawieckiego są właśnie tajemnice.