Jak przypomniano na stronie IK, "+Akademia pana Kleksa+ to jedna z najpopularniejszych powieści w historii polskiej literatury dla dzieci i młodzieży".

Reklama

"Dzieło Jana Brzechwę ukazało się po raz pierwszy w 1946 r. Jest to historia dwunastoletniego, niesfornego, rudego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z dwudziestoma trzema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Opiekuje się nimi pan Kleks z pomocą Mateusza – uczonego szpaka, który wymawia jedynie końcówki wyrazów" - napisano o książce.

Jak wyjaśniono, tłumacz powieści Tomas Hakanson przekładał także m.in. dzieła Tadeusza Różewicza ("Recycling"), Andrzeja Stasiuka ("Taksim", "Jadąc do Babadag") i Andrzeja Sapkowskiego ("Ostatnie życzenie"). Publikacje tych książek dofinansował IK w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Instytut Książki wsparł wydanie "Herr Klex akademi" w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND. Szwedzkie tłumaczenie powieści Brzechwy kosztuje 150 koron szwedzkich.