W tym roku motywem przewodnim spotkań z literaturą kryminalną będzie alkohol. „Będziemy rozmawiać o tym, co alkohol ma wspólnego ze zbrodnią i dlaczego wszyscy, no dobrze, prawie wszyscy, bohaterowie kryminałów piją. Zastanowimy się nad wieloma niebezpiecznymi związkami alkoholu z przestępczością. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego alkohol uzależnia bardziej od czytania” - wskazała Kinga Kucharczyk z Wydawnictwa EMG.

Reklama

Odbędą się zatem spotkania i wykłady zatytułowane m.in.: „Do dna! Uzależnienia i demony jako tworzywo i motywacja dla bohaterów kryminalnych”, „Kryminalny szynkwas”, „Alkohol w kryminale wiktoriańskim” czy „Serialowe pijaństwa”. Drugim tematem przewodnim tegorocznej edycji będą zwierzęta, jako drugoplanowi bohaterowie literaccy.

Wśród gości festiwalu uczestniczących w spotkaniach i wykładach będą powieściopisarze, reportażyści oraz naukowcy.

W tym roku wydarzenia festiwalowe będą transmitowane ze studia w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury. Niestety – jak podkreślają organizatorzy festiwalu - ze względu na obowiązujące przepisy epidemiczne publiczność nie będzie mogła uczestniczyć w spotkaniach.

Stałym elementem wrocławskiego festiwalu jest gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w ubiegłym roku. Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r.

O nagrodę powalczy w tym roku siedem powieści. Są to: „WyrwaWojciecha Chmielarza, „To ja, Szpilka. KlubMarcina Ciszewskiego, „Cios kończącyMariusza Czubaja, „Glatz. Kraj Pana Boga” Tomasza Duszyńskiego, „ZnamięOlgierda Hurki, „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch, oraz „Bez resztyWojtka Miłoszewskiego. Nazwisko laureata tegorocznej nagrody zostanie ogłoszone w czasie uroczystej gali, która odbędzie się 29 maja.

Festiwal zakończy się 30 maja.