Główną ideą powstania wystawy jest zaprezentowanie budowli i makiet o niespotykanej formie i wielkości, których w codziennych, domowych warunkach nie udałoby się stworzyć. Zobaczymy zatem konstrukcje sięgające 3 metrów wysokości oraz takie, które składają się z 500 tys. elementów czy zajmują kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Cała ekspozycja zajmuje 2300 metrów kwadratowych i składa się z kilku milionów klocków, z których zbudowano ponad 150 makiet.
Budowanie z klocków jest obecnie dla wielu osób jedną z najbardziej popularnych form rozrywki. Klocki cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Możliwości budowania, jakie dają klocki, są właściwie nieograniczone. Ograniczenia te występują jedynie w warunkach domowych, gdzie ilość miejsca, czas i finanse nie pozwalają tworzyć budowli na wielką skalę. Główną ideą powstania wystawy jest chęć stworzenia budowli o formie i wielkości niewystępującej w codziennych warunkach. Wystawa stworzy dla rzeszy fanów klocków LEGO niepowtarzalną okazję do puszczenia wodzy fantazji – tłumaczy Rafał Szymański, organizator wystawy.
Zabawa i edukacja
Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty będą prezentowały postaci, miejsca, roboty a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne, w tym wspaniale odwzorowany Pałac Kultury. Takie zestawienie pozwala i to nie tylko najmłodszym zwiedzającym na poszerzenie wiedzy z zakresu historii, geografii, architektury czy robotyki.
Najwspanialsze budowle
Atrakcje, które będą czekały w Warszawie to m.in.:
Titanic
Zbudowana z pół miliona klocków w skali 1:25 budowla ma 11 metrów długości i blisko 3 metry wysokości. Makieta Titanica powstała z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów, a zwiedzający oprócz podziwiania bryły statku, będą mieli również okazję zajrzenia do jego wnętrza.
Makiety „Stan wojenny”
Ponieważ otwarcie wystawy na stadionie zaplanowano na 13-go grudnia, organizatorzy specjalnie z tej okazji postanowili zaprezentować dwie premierowe makiety będące rekonstrukcją krajobrazu stanu wojennego. Pierwsza przedstawia miasto nocą, gdy po ogłoszeniu przez generała Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego na ulice wyjechały czołgi i wozy opancerzone oraz wprowadzona była godzina milicyjna. Druga makieta obnaża codzienność stanu wojennego z wszechobecnymi kolejkami w sklepach, charakterystycznymi obwieszczeniami na murach i scenografią wnętrza mieszkania z tamtego okresu. Całość w scenerii typowej dla tych czasów – zobaczymy sklep Pewex, bar mleczny i supersam, a na ulicach maluchy, syreny oraz duże fiaty.
Star Destroyer
Jedną z wielu pereł Wystawy jest rekonstrukcja statku Star Destroyer znanego z filmu Gwiezdne Wojny. Model ma ponad 2 metry długości, 125 cm szerokości, 58 cm wysokości i waży ponad 50 kilogramów. Star Destroyer jest budowlą niezwykłą w sensie techniki budowania. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie budowy tak wielkiej bryły nie wykorzystano stalowej ramy, co oznacza, że jest w całości wykonany z klocków Lego.
Niewątpliwą atrakcją Wystawy jest makieta LEGO City o wielkości 25 m2 z częścią mieszkalną i lotniskiem. Niezapomniane wrażenia zapewnią makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO, ogromne lotnisko i stacja kosmiczna.
Hitem wystawy jest makieta Stadionu Narodowego. Pojawi się sporo budowli unikatowych, takich jak mistrz Yoda z Gwiezdnych Wojen, Super Star Destroyer, Millenium Falcon czy Taj Mahal. Wyjątkowym dodatkiem będą także budowle autorskie, m.in. bitwa morska pod Oliwą, makieta „Atak Hord” na której znajduje się około 3500 minifigur czy makieta lotniska z kilkunastoma reprodukcjami samolotów z okresu
I i II wojny światowej.
Na Wystawie coś dla siebie znajdą także miłośnicy nowoczesnych technologii. Wśród eksponatów pojawi się bowiem seria zaprogramowanych robotów, które będą reagowały np. na ruch oraz modele z serii LEGO Technic.
Wystawa zostanie otwarta 13 grudnia o godzinie 14:00. Zwiedzać będzie można codziennie w godzinach 10.00-21.00 w niedziele i święta 10.00-20.00. Zakupu biletu można dokonać w kasach Wystawy lub online na www.wystawaklockow.pl.