"Jednocześnie, wobec skandalicznych treści prezentowanych na wystawie, MKiDN żąda usunięcia swojego logotypu oraz nieprawdziwych informacji o rzekomym patronacie i finansowaniu wystawy +Strach+ ze środków ministra kultury" - napisano na stronie resortu.

Reklama

Podkreślono, że organizacja i finansowanie wystawy "leżą wyłącznie po stronie miasta Białystok i miejskich instytucji kultury, do których należy galeria Arsenał". "Narodowe Centrum Kultury nie zostało poinformowane o przedmiotowej +instalacji+, a otrzymany od organizatorów opis wystawy odbiega od jej rzeczywistej treści" - podkreślono.

Kontrowersje wzbudziła zarówno sama wystawa "Strach", jak i jej najbardziej radykalna i kontrowersyjne instalacja, zatytułowana "Nóż w p******".

"MKiDN i Narodowe Centrum Kultury rozważą zasadność kontynuowania współpracy z miastem Białystok i organizacji tam wydarzeń w ramach Festiwalu +Wschód Kultury+ w przyszłości" - czytamy na stronie MKiDN.

"Wschód Kultury" to cykl festiwali organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) i samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego, m.in. z Białorusią.

Reklama

"Białostocka odsłona festiwalu, zgodnie z założeniami, powinna prezentować bogactwo wielokulturowości Podlasia, promować ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Wystawa +Strach+ nie tylko nie realizuje tych założeń, ale stanowi ich zaprzeczenie i negację idei festiwalu" - podkreśliło MKiDN.

Wystawę "Strach" w białostockiej Galerii Arsenał otwarto 21 sierpnia (będzie czynna do 18 października br.). Jej kuratorami są Nikita Kadan i Sergey Shabohin, a kuratorkami Monika Szewczyk, Eliza Urwanowicz-Rojecka i Natalia Vatsadze.