Festiwal powstał w 2012 r. z okazji 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych europejskich prozaików. W zamierzeniu organizatorów jest on zarówno formą uczczenia pamięci pisarza, jak i świętem literatury.

Reklama

Oprócz spotkań i dyskusji poświęconych Schulzowi festiwal jest okazją do rozmowy o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich oraz o śladach tych relacji w literaturze i sztuce.

Kinga Kucharczyk z biura prasowego festiwalu poinformowała PAP, że tegoroczny festiwal będzie nieco inny niż dotychczasowe, bo „inny jest także rok 2020”. „Pandemia i związane z nią obostrzenia sprawiły, że część wrocławskich wydarzeń kulturalnych musiała przenieść się z wiosny na jesień. Ale kultura łączy, dlatego i my postanowiliśmy połączyć siły: kilka wrocławskich imprez literackich, między innymi 5. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i właśnie Bruno Schulz. Festiwal, spotkają się w październiku na wspólnej Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury” - powiedziała.

Do grona organizatorów dołączy m.in. Fundacja Olgi Tokarczuk, która niedawno zainaugurowała swoją działalność.

Reklama

Wrocław jako kulturalne miasto pogranicza od początku był idealnym miejscem dla rozmów pod patronatem Brunona Schulza, ale swoją siłę jako przestrzeni do dyskusji umocnił w roku 2019, kiedy związana z tym miastem pisarka zdobyła Literacką Nagrodę Nobla” – podkreśliła Kucharczyk.

Dlatego też, w programie tegorocznego festiwalu pojawi się tydzień noblowski, inspirowany rocznicą tego wydarzenia. W jego ramach zaplanowano m.in. studio noblowskie, w którym Inga Iwasiów, Justyna Sobolewska, Michał Nogaś i Michał Rusinek będą rozważać potencjalnych kandydatów do tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla - w przeddzień jej wręczenia i komentować decyzję Akademii Szwedzkiej, po ogłoszeniu nazwiska noblisty.

Z kolei podczas festiwalowych spotkań z Edwinem Bendykiem, Karoliną Jaklewicz, Pawłem Piotrem Reszką oraz Klementyną Suchanow pobrzmiewać będzie echo słów Olgi Tokarczuk z mowy noblowskiej: „Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy”.

Reklama

Tegoroczni goście Bruno Schulz Festiwal zmierzą się jednak nie tylko ze słowami noblistki, lecz także z biografiami – własnymi i cudzymi. Będą to m.in. Tadeusz Sobolewski, Sylwia Chwedorczuk, Izolda Kiec, Weronika Kostyrko, Krzysztof Varga, Irek Grin i Mikołaj Grynberg.

Festiwalowi towarzyszyć będą skierowane do młodzieży Lekcje pod Klepsydrą. Pojawią się one w programie festiwalu, obok organizowanej przez Fundację Olgi Tokarczuk lekcji „Jak zdobyć Nagrodę Nobla”.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się w klubie Proza, Wrocławskiego Domu Literatury. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, będzie się tam mogła pojawić ograniczona liczba osób. Organizatorzy zapowiadają jednak, że wszystkie wydarzenia będą transmitowane online.

Festiwal potrwa do 18 października.