"Obecna rzeczywistość, a zwłaszcza dynamiczne zmiany na płaszczyźnie dostępności do teatrów, wymuszają na nas dodatkowe działania. Polecenie zamknięcia widowni, który otrzymaliśmy na pięć dni przed rozpoczęciem festiwalu, uniemożliwia spotkanie z widzami w teatralnej sali. Sytuacja wymusza również zmiany programowe" - poinformował PAP dyrektor artystyczny Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.

Reklama

Wyjaśnił, że pomimo braku możliwości wejścia do teatru, festiwalowe spektakle będzie można obejrzeć na dwa sposoby. "Wszystkie przedstawianie za pomocą transmisji na żywo na profilu Fb Prom Kultury Saska Kępa, oraz następnego dnia po przedstawieniu, poprzez dostęp do specjalnie przygotowanego dla VOD nagrania spektaklu ze sceny Promu Kultury" - napisał Ostapczuk, dodając, że wystarczy zalogować się na platformie: vod.mimowie.pl.

Dyrektor Festiwalu zapewnił, że wszystkie spektakle - zarówno transmisje na żywo, jak i te umieszczane na platformie vod.mimowie.pl - można będzie obejrzeć bezpłatnie.

"Będzie to podróż poprzez różnorodność form współczesnego teatru pantomimy w Europie. Teatru, który pomimo odmiennych korzeni łączy będąca coraz większym wyzwaniem, idea sztuki poza słowami" - napisał o 20. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu Ostapczuk.

Zwrócił uwagę, że "oryginalna poetyka, humor, zaskakująca wrażliwość i emocjonalność twórców oraz wykonawców przedstawień sprawia, że pantomima wymyka się oczywistym definicjom". "Dzięki artystom z Polski, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Rosji, tegoroczny Festiwal, ukaże niejednoznaczne, interesujące i poruszające oblicze pięknej sztuki świadomego milczenia" - podkreślił.

"Za nami wiele zmian, jeszcze więcej przed nami. W tym roku obchodzimy 20-lecie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. W związku z zamknięciem Sceny Na Woli, na której to byliśmy od początku istnienia Festiwalu, niespodziewanie rozpoczynamy podróż po warszawskich scenach teatralnych" - dodał dyrektor artystyczny Festiwalu.

Wyjaśnił też, że "wieloletnia współpraca z Teatrem Dramatycznym dobiegła końca". "Za wszystkie wspólne lata mocno dziękujemy" - napisał Ostapczuk. Poinformował, że "nowym miejscem prezentacji święta Sztuki Pantomimy będzie Prom Kultury na Saskiej Kępie".

Więcej informacji o programie imprezy znaleźć można na stronie: https://www.mimefestival.pl/.

Przedsięwzięcie współfinansuje Miasto st. Warszawa. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.