Na początku października ubiegłego roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmujący się poszukiwaniem skradzionych i zaginionych dzieł sztuki otrzymali informację, że dwa obrazy autorstwa Marcellego Bacciarellego wystawiono w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Były to obrazy zatytułowane "Poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej przez Salomona" oraz "Salomon otoczony niewiastami cudzoziemskimi składa ofiary bogom pogańskim" potocznie nazwany "Ofiarą Salomona".

Reklama

Obrazy do 1939 roku znajdowały się one w ówczesnym Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu. Ich właścicielem było Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Podczas II wojny światowej zaginęły.

Prywatny kolekcjoner dzieł sztuki, który wystawił obrazy w domu aukcyjnym na sprzedaż, oba dzieła oddał dobrowolnie.

11 stycznia obrazy zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie zostaną przeprowadzone badania potwierdzające ich autentyczność.

Obrazy Bacciarellego to nie jedyne dzieła sztuki odzyskane przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Ci sami policjanci odzyskali m. in. obraz Claude’a Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Pierścień Prymasa Stefana Wyszyńskiego skradziony z Katedry Gnieźnieńskiej oraz starodruk Tomasza z Akwinu skradziony braciom zakonnym w Krakowie.

Reklama

(KWP w Poznaniu)