Guercino, a właściwie Giovanni Francesco Barbieri sławą cieszył się już za życie - podkreśla włoski kurator wystawy Fausto Gozzi. Dodaje, że w baroku prócz niego, było jeszcze trzech wielkich włoskich malarzy - Caravaggio, Caracci i Guido Reni. O Guercinie malarzu barokowym we Włoszech wszyscy wiedzą, w Polsce wie się o nim trochę mniej. Dlatego trzeba to zmienić. Gozzi dodaje, że malarz w swoich czasach był bardzo znany. Velazquez specjalnie przyjechał do małego miasteczka Cento, ażeby poznać wielkiego kolegę. Goethe w swojej podróży po Włoszech także tam się pojawił - tylko po to, by zapoznać się z jego twórczością. Polska rodzina królewska zakupiła 4 obrazy, które teraz można podziwiać na wystawie.

Reklama

Guercino - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego baroku został przedstawiony w sposób nowoczesny. Polska kuratorka Joanna Kilian podkreśla, że twórczość malarza może być bardzo bliska także dzisiejszemu odbiorcy, a to dzięki uniwersalnemu przesłaniu - warto kontemplować rzeczywistość, a nie tylko koło niej biec, cieszyć się tym co mamy tu i teraz.

Wśród prezentowanych na wystawie dzieł znajdą się najsłynniejsze kompozycje pochodzące z kolekcji włoskich - pinakoteki oraz kościołów i pałaców Cento - miasta rodzinnego malarza, ale także z rzymskiej Galerii Barbierich. Część z prac będzie po raz pierwszy pokazywana za granicą - podkreśla ambasador Włoch w Polsce Riccardo Guariglia.

Dyrektor warszawskiego Muzeum Agnieszka Morawińska przypomniała, że ubiegłoroczne trzęsienie ziemi pozbawiło Cento wielu historycznych budowli, w tym także pinakoteki, a tam mieściła się największa na świecie kolekcja dzieł malarza.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie to pierwsza w Europie tak bogato przedstawiona twórczość artysty poza Włochami. Potem pojedzie także do innych krajów.

Autorem aranżacji plastycznej ekspozycji jest Boris Kudićka.

Wystawę będzie można zwiedzać do 2 lutego 2014 roku. Towarzyszy jej bogaty program edukacyjny, jak też cykl koncertów muzyki barokowej.