Tegoroczna nagroda trafiła do zespołu Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, który - według jurorów - "wykazał się prawdziwą odwagą, wpisując się jednocześnie w długą tradycję sprzeciwiania się systemowi i prezentowania nieustannego ducha walki".

Reklama

Jak poinformowała w środę Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego, statuetkę dla najlepszej aktorki otrzymała Karolina Gruszka za rolę w spektaklu "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa, a za najlepszego aktora uznano Andrzeja Szeremetę, który wcielił się w Artura w spektaklu "Persona. Ciało Simone" w reż. Krystiana Lupy.

Za najlepszą scenografię jury uznało tę, przygotowaną do spektaklu "Odyseja" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Sam Krzysztof Garbaczewski uznany został natomiast przez jury za najlepszego reżysera tegorocznej edycji festiwalu.Przyznano także nagrodę dla najlepszego dramatopisarza. Otrzymał ją Iwan Wyrypajew - autor i reżyser monologu "Lipiec" z rolą Karoliny Gruszki. Specjalną nagrodę honorową otrzymał Krystian Lupa.

Podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia zaprezentowano najlepsze polskie spektakle teatralne, wytypowane przez 13 krytyków. W jego programie znalazło się kilkadziesiąt spektakli, konkurs o Krakowską Nagrodę Teatralną, przedstawienia młodych reżyserów, prace zagranicznych twórców i spotkania z artystami.

W konkursie o nagrodę Grand Prix znalazło się dziewięć spektakli: "Tango" w reż. Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie, druga część tryptyku Krystiana Lupy "Persona. Ciało Simone" z Teatru Dramatycznego w Warszawie, spektakl "Migrena" Anny Augustynowicz, zrealizowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, spektakl Moniki Strzępki "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej" z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz "Babel" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.Do konkursu zakwalifikował się także spektakl Iwana Wyrypajewa "Lipiec" zrealizowany w warszawskim Teatrze na Woli i "Odyseja" Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Krakowskie teatry w sekcji konkursowej reprezentowały dwa spektakle: "Wesele hrabiego Orgaza" Jana Klaty ze Starego Teatru oraz "Hamlet" Macieja Sobocińskiego z Teatru Bagatela.

Festiwal Boska Komedia jest częścią projektu kulturalnego "6 zmysłów", którego inicjatorem jest Urząd Miasta Krakowa, a organizatorem Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt jest realizowany w Krakowie od 2008 r. Ma na celu pokazanie prestiżowych festiwali z różnych dziedzin sztuki, m.in. Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej i Festiwal Teatralny Boska Komedia. Od przyszłego roku w skład projektu wejdą też Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza oraz Unsound Festival.