Bożena Keff, publicystka i badaczka literatury w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, wydała "Utwór o matce i ojczyźnie" w 2008 r. Poemat był nominowany w 2009 r. do Nagrody Literackiej NIKE. Po raz pierwszy został wystawiony w marcu 2010 r. na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wówczas reżyserii podjął się Marcin Libera.

Reklama

"Utwór o matce i ojczyźnie" to opowieść o matce - Żydówce, która przeżyła holokaust. Opowiada ona o latach krzywdy, która nigdy się nie skończy. W centrum tej narracji matka umieszcza córkę, która próbuje się wyzwolić spod totalnej władzy swojej rodzicielki. "Córka została zredukowana do jednej roli, stworzona do tego, by słuchać" - pisze w materiałach Teatru Polskiego Maria Polakowska.Jak podkreślił we wtorek dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski, utwór Keff jest bardzo trudny. "Opowiada o strasznej historii naszego kraju, ale również o bolesnych relacjach córki i matki (...) Nasze przedstawienie będzie próbą spojrzenia na te bolesne relacje, z jednej strony, na planie osobistym, z drugiej zaś na planie historycznym. Będzie to powrót do przeszłości, ale również przedstawienie o nas tutaj, o tym kim są dzisiaj matki i córki" - mówił dyrektor.

W tytułowe role przedstawienia reżyserowanego przez Jana Klatę wcieliły się Paulina Chapko, Dominika Figurska oraz Kinga Preis. Opracowania teksu i muzyki do przedstawienia podjął się Klata.

"Utwór o matce i ojczyźnie" będzie 560. premierą w historii Teatru Polskiego we Wrocławiu, który w styczniu obchodzi 65-lecie powstania. Premiera uświetni obchody jubileuszu.