Jak informuje Teatr Polski, pomimo wyrażonej w roku 2014 deklaracji prezydenta Bronisława Komorowskiego o objęciu honorowym patronatem pełnej wersji arcydramatu Mickiewicza, prezydent Andrzej Duda odmówił podtrzymania woli swojego poprzednika.

Jak zaznaczył dyrektor Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej - w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prosi o podtrzymanie patronatu nad sztuką przez obecną głowę państwa - od prapremiery w 1901 roku w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego, żaden teatr nie zdecydował się na wystawienie całej sztuki. Za każdym razem bazowano na wersjach skróconych.

Kancelaria Prezydenta decyzję uzasadniła tym, że "przyjęta została ogólna zasada, iż prezydencki patronat nie będzie udzielany przedstawieniom teatralnym".

O Teatrze Polskim we Wrocławiu było ostatnio głośno w związku ze spektaklem "Śmierć i dziewczyna" według Elfriede Jelinek. Wzbudził on kontrowersje jeszcze przed premierą. Przeciwko wystawieniu spektaklu, którego elementem ma być scena seksu, protestowały Krucjata Różańcowa za Ojczyznę oraz CitizenGo.