Jak informuje Teatr Polski, pomimo wyrażonej w roku 2014 deklaracji prezydenta Bronisława Komorowskiego o objęciu honorowym patronatem pełnej wersji arcydramatu Mickiewicza, prezydent Andrzej Duda odmówił podtrzymania woli swojego poprzednika.

Reklama

Jak zaznaczył dyrektor Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej - w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prosi o podtrzymanie patronatu nad sztuką przez obecną głowę państwa - od prapremiery w 1901 roku w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego, żaden teatr nie zdecydował się na wystawienie całej sztuki. Za każdym razem bazowano na wersjach skróconych.

Zgoda na objęcie honorowego patronatu
pobierz plik
Pismo o podtrzymanie honorowego patronatu
pobierz plik
Odmowa objęcia honorowego patronatu PAD
pobierz plik

Kancelaria Prezydenta decyzję uzasadniła tym, że "przyjęta została ogólna zasada, iż prezydencki patronat nie będzie udzielany przedstawieniom teatralnym".

O Teatrze Polskim we Wrocławiu było ostatnio głośno w związku ze spektaklem "Śmierć i dziewczyna" według Elfriede Jelinek. Wzbudził on kontrowersje jeszcze przed premierą. Przeciwko wystawieniu spektaklu, którego elementem ma być scena seksu, protestowały Krucjata Różańcowa za Ojczyznę oraz CitizenGo.