Antonina Kowtunow była gwiazdą operową, która stała na granicy dwóch światów. Z jednej strony miała w sobie cechy wielkich primadonn, o których czytamy w pamiętnikach, śpiewaczki w dawnym stylu, przywiązującej wagę do swojego wyglądu, zachowania na scenie i poza sceną… Z drugiej zaś była szalenie nowoczesna i niezależna, gotowa na ryzyko artystyczne, jeśli tylko reżyser lub dyrygent ją przekonali. Podobnie jak wielkie primadonny przywiązana była do swojego teatru. Darmo szukać dziś gwiazdy, która przez ponad trzydzieści lat byłaby wierna scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu” – przypomniano w opublikowanym w środę komunikacie Akademia Muzyczna w Poznaniu.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu informując o śmierci artystki przypomniał, że Kowtunow z poznańską Operą związana była w latach 1973-2009. „Zaśpiewała przeszło tysiąc przedstawień operowych w kraju i za granicą. Na scenie naszego Teatru wystąpiła m.in. jako Violetta w +Traviacie+ Verdiego, Konstancja i Blonda w +Uprowadzeniu z seraju+, Zuzanna i Marcelina w +Weselu Figara+, Despina w +Cosi fan tutte+, Donna Anna w +Don Giovannim+ Mozarta czy Hanna w +Strasznym dworze+ Moniuszki” – wskazano.

Artystka współpracowała także m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską i Operą Bytomską.

„Podziwialiśmy Jej talent w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Koncertowała ze znanymi orkiestrami symfonicznymi oraz brała udział w festiwalach operowych. Wystąpiła m.in. pod batutą takich dyrygentów, jak: Mieczysław Dondajewski, Renard Czajkowski, Wojciech Rajski, Agnieszka Duczmal, Antoni Gref, Zygmunt Latoszewski, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Stefan Stuligrosz, Antoni Wit czy Robert Satanowski” – napisano w komunikacie.

„Zawsze uśmiechnięta, pełna optymizmu, z niezwykłą pasją do muzyki. Taka pozostanie na zawsze w naszej pamięci” - dodano.

Kowtunow była także profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2000 objęła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Przeszłą wszystkie szczeble kariery akademickiej aż do tytułu profesura. W 2018 roku pożegnała się z uczelnią.

Była pomysłodawczynią i organizatorką odbywającego się od 2014 roku Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Drezdenku.

Antonina Kowtunow zmarła w wieku 77 lat.