Pokaz dzieł Muzeum Utraconego po raz pierwszy odbył się podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego zaprezentowano wówczas 35 prac utraconych w wyniku II wojny światowej.

Reklama

Jak informuje resort kultury na swojej stronie internetowej, podczas tegorocznego pokazu zaprezentowanych zostanie ponad 50 obiektów. Wśród nich znajdą się prace malarzy dworskich i cechowych, płótna artystów doby klasycyzmu i romantyzmu, dzieła rzeźbiarskie, wyroby rzemiosła artystycznego, zabytki piśmiennicze oraz zabytki sztuki sakralnej. Odrębną część prezentacji stanowią dobra kultury odnalezione w ostatnich latach. Jednym z nich jest obraz Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami" - własność Muzeum Narodowego w Warszawie.

Sobotni pokaz potrwa do godz. 2 w nocy. W sobotę ruszy też nowa, interaktywna strona internetowa projektu: www.muzeumutracone.pl. Będzie się można na niej zapoznać z ubiegłoroczną i tegoroczną prezentacją oraz galerią obiektów wraz z opisami. Głównym założeniem projektu Muzeum Utracone jest popularyzowanie wiedzy o polskich stratach wojennych w dziedzinie dóbr kultury.

W wyniku II wojny światowej Polska straciła ponad 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury. Wśród strat wojennych znajdują się dzieła takich mistrzów jak Annibale Carracci, Pieter Bruegel, Anton van Dyck, Jan Matejko, Jacek Malczewski. Znaczna część tych obiektów nigdy nie wróciła do swoich właścicieli. Wiele z nich zdobi krajowe i zagraniczne kolekcje dzieł sztuki, a niektóre pojawiają się na międzynarodowym rynku antykwarycznym.

Od początku lat 90. resort kultury gromadzi dane dotyczące utraconych dóbr kultury. W bazie danych prowadzonej przez Departament Dziedzictwa Kulturowego zarejestrowanych jest obecnie ok. 60 tys. obiektów.

Serwis poświęcony utraconym w latach 1939-45 dobrom kultury jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rejestr utraconych dóbr kultury obejmuje 23 działy, w tym: malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. Opublikowanie wizerunków zaginionych dzieł sztuki w internecie ma w znaczny sposób zwiększyć szansę na ich odnalezienie i powrót do kraju.

Dzieła prezentowane podczas kolejnych pokazów Muzeum Utraconego wybierane są właśnie z ministerialnej bazy.