Mit o tebańskim myśliwym, który za podglądanie nagiej bogini łowów został zmieniony w jelenia i rozszarpany przez własne psy, uwiecznił Owidiusz w "Metamorfozach". Za jego pośrednictwem ta działająca na wyobraźnię historia trafiła do rozmiłowanych w antyku europejskich elit doby renesansu i stała się ulubionym tematem artystów, także tych z najwyższej półki.

Reklama

Wokół historii Diany i Akteona został zbudowana cała ekspozycja. Zwiedzający mogą też podglądać inne antyczne boginie - na czele z Wenus, oraz bohaterki biblijne: Zuzannę w kąpieli czy spragnioną zakazanych rozkoszy żonę Putyfara. Na wystawie nie mogło również zabraknąć pięknej hetery Fryne - modelki i kochanki najsłynniejszego greckiego rzeźbiarza Praksytelesa. Miał on ją uwiecznić jako Afrodytę z Knidos. Oskarżona o bezbożność, Fryne została uniewinniona ze względu na swoją urodę.

W Pałacu Sztuki, w którym od września można też podziwiać rzeźby Magdaleny Abakanowicz, zgromadzono ponad 300 dzieł, wypożyczonych z muzeów i prywatnych kolekcji z całego świata.Wszystkie obrazy, rzeźby, rysunki i fotografie, a także wideo, opiewają piękno nagiego ciała. Wśród ich autorów są Pablo Picasso i Peter Paul Rubens, Jan Brueghel Starszy i Rembrandt, Paolo Veronese i Pierre Bonnard, Marcel Duchamp i August Rodin, Gustaw Klimt, Balthus i Egon Schiele, a nawet Andy Warhol.

Według komisarza wystawy Beata Wismera dobór dzieł wskazuje na przeplatanie się pojęć takich, jak "seksualność, seks, piękno, prawda, ekstaza i śmierć". "Chodzi tu o tabu i jego złamanie, winę i jej zmazanie, poznanie, które nie pozwala zachować niewinności" - tłumaczy Wismer. Ekspozycję oglądać można do 15 lutego.