Stoisko w Pałacu Kultury, na którym rysownik Chmiel podpisywał swoje najnowsze dzieło, „Tytusa w bitwie warszawskiej 1920”, oblegało kilkuset fanów. Wszystko wskazuje na to, że choć album nie jest tani (36 zł), trafi na listy bestsellerów. Tak było z poprzednim tomem o przygodach Tytusa podczas Powstania Warszawskiego, który rozszedł się w nakładzie około 10 tys. egzemplarzy.

Reklama

"I ciągle znajduje nabywców" – powiedział „DGP” Marek Włodarski z wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jeszcze lepiej sprzedają się wznowienia 25 odcinków serii. Każdy z pierwszych 15 tomów osiągnął nakład 20 – 30 tys. sztuk. Czyni to Chmielewskiego najpopularniejszym autorem polskich komiksów w historii. Konkurować z Tytusem mogą tylko globalne gwiazdy, jak Thorgal czy Asterix. Papcio sprzedał bowiem ogółem 10 milionów sztuk swoich albumów.

Najnowsza odsłona opowieści o perypetiach szympansa, którego próbują uczłowieczyć zastępowy A’Tomek i jego podwładny z harcerstwa Romek, zapewne szybko trafi na listy przebojów. Tym razem Papcio wziął na warsztat wojnę 1920 r., wpisując się w falę zainteresowania historią.

Kanwą komiksu jest jedna z najważniejszych batalii tej kampanii, bitwa pod Ossowem, w której zginął ksiądz Skorupka. Poległ tam też kuzyn Papcia – jego nowy album osnuty jest także na wątkach rodzinnych. Głównym bohaterem jest Tytus, który wraz z przyjaciółmi zgłasza się na ochotnika do wojska i obrony stolicy.

Chłopcy trafiają do niewoli, z której wyswobadzają ich ułani. Inaczej potoczą się losy Tytusa, który z racji posiadania czarnych łap i buraczkowej koszulki zostaje uznany za przedstawiciela ludu pracującego i wcielony do Armii Czerwonej. Tych, którzy zatrzymali się na lekturze w okolicach 20 tomu przygód szympansa z Trapezfiku, ta księga może rozczarować. Bohaterowie już nie przerzucają się błyskotliwymi bon motami, mało też w ich poczynaniach absurdalnego humoru. Wygląda na to, że Papcio ugiął się pod ciężarem historii, bo odautorskie zapiski nasączył moralizatorską pedagogiką.

W maju ukaże się nowy komiks. Tytus będzie wspierał polskie rycerstwo w bitwie pod Grunwaldem.