"Lokatorka Wildfell Hall" to powieść autorstwa Anne, najmniej znanej z trzech piszących sióstr Bronte. Jej twórczość została nieco przyćmiona przez popularność książek jej starszych sióstr - "Dziwnych losów Jane Eyre" pióra Charlotty czy "Wichrowych wzgórz" Emily Bronte.

Reklama

"Lokatorka Wildfell Hall" przedstawia losy kobiety walczącej o niezależność w świecie, w którym w oczach społeczeństwa i w świetle prawa żona jest jedynie własnością swojego męża. Kobiety, która potrafi zdobyć się na to, by od męża uciec, co w tamtych czasach stanowiło akt wręcz heroiczny. Gdy piękna i tajemnicza Helen Graham zjawia się we dworze Wildfell Hall, wywołuje wielkie poruszenie i huragan plotek wśród okolicznych mieszkańców. Jednym z nich jest coraz bardziej zaintrygowany młodą wdową Gilbert Markham. Czy jego nowa sąsiadka skrywa jakiś mroczny sekret? Kiedy przyparta do muru kobieta pozwala dżentelmenowi na lekturę swojego dziennika, na jaw wychodzą wstrząsające szczegóły jej nieszczęśliwego małżeństwa i dramatycznej decyzji o porzuceniu męża.

Autorka "Lokatorki Wildfell Hall", Anne Bronte urodziła się 17 stycznia 1820 w Thornton, w hrabstwie Yorkshire. Była najmłodszym z sześciorga dzieci w rodzinie anglikańskiego pastora, jednym z czwórki, które dożyły dorosłości. Gdy Anne miała rok odeszła matka, a rodzina przeniosła się na plebanię w Haworth. Anne wraz ze starszymi siostrami - Charlotte i Emily - kształciła się w pensji dla niezamożnych panien, potem pracowała jako guwernantka. Wspólnie z siostrami od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Razem wydały w 1846 r. tomik poezji, w którym Anne opublikowała swoje utwory pod pseudonimem Acton Bell, opublikowała też dwie powieści, pierwsza z nich to "Agnes Grey" (1847), dotąd nie przełożona na polski historia guwernantki, zawierająca elementy autobiograficzne.

Druga powieść Anne - "Lokatorka Wildfell Hall" (1848)- w czasie, gdy została opublikowana wywołała skandal - autorka odważyła się przedstawić racje kobiety, która ucieka od męża, co stanowiło nie tylko wykroczenie przeciwko przyjętym obyczajom, ale w świetle angielskiego prawa uznawane było za przestępstwo. Uważa się, że w powieści znalazło się wiele odniesień do życia brata autorki, Branwella Bronte.

Jedyny chłopiec w rodzinie Bronte, urodzony w 1817 roku, podobnie jak siostry fascynował się literaturą, pisywał wiersze, nie zostały jednak one pozytywnie przyjęte. Wiele malował, a najpopularniejszym jego obrazem jest rysunek przedstawiający jego trzy siostry (pierwotnie Branwell również na nim występował, lecz potem usunął swój wizerunek). Jego życie skróciły alkoholizm i narkomania, zmarł w 1848 roku. Demoniczny małżonek, od którego ucieka bohaterka, ma pewne cechy brata autorki, to lekkomyślny, skłonny do romansów alkoholik i koneser laudanum. Anne przeżyła swego brata tylko o rok. Zmarła na gruźlicę 28 maja 1849 w nadmorskim kurorcie Scarborough w Anglii, gdzie się leczyła.

"Lokatorka Wildfell Hall" Anne Bronte ukazuje się nakładem wydawnictwa MG, które rok temu wydało inną nieznaną w Polsce powieść jednej z sióstr Bronte - "Shirley" autorstwa Charlotty. Obie książki przełożyła Magdalena Hume.

Media