W lutym pisarka ujawniła, że pracuje nad nową książką, która ma być zupełnie inna tematycznie niż przygody młodego, dobrze zapowiadającego się czarodzieja z Hogwarts, które przyniosły jej sławę i pieniądze.

Reklama

"Casual Vacancy" (w wolnym przekładzie "Praca dostępna dorywczo lub sezonowo") będzie dostępna w różnych formatach: tradycyjnym książkowym w twardej okładce, w wersji elektronicznej (e-book), jako CD oraz jako audiobook (książka mówiona).

Wydawcą nie będzie dotychczasowy wydawca Harry'ego Pottera - Bloomsbury Publishing, lecz firma Little, Brown & Co.

Według BBC powołującego się na wydawcę, tematem książki jest nieoczekiwana śmierć Barry Fairweathera, która wstrząsnęła mieszkańcami Pagford - idyllicznej wsi, w której centralny plac wykładany jest brukowaną kostką, a głównym punktem odniesienia jest stare opactwo. Za tą cukierkowatą fasadą kryją się różne konflikty.

O intrydze wydawca mówi, że jest utrzymana w konwencji "czarnego humoru, prowokuje do myślenia i jest nieustannie zaskakująca".

Reklama

Pisarka ze swej strony powiedziała, że czytelniczy sukces Harry'ego Pottera (ponad 450 mln egzemplarzy) "dał jej swobodę do literackich eksperymentów".