Nagroda została wręczona w poniedziałek w Muzeum Arkadego Fiedlera. Konkurs rozstrzygnięto po raz siedemnasty. Laureatka, oprócz statuetki otrzymała też nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł.

Reklama

To ważne, że ta nagroda promuje literaturę podróżniczą. Im bliżej nam do świata, im bardziej jest on zglobalizowany, tym bardziej potrzebujemy go dobrze rozumieć - powiedziała PAP autorka książki.

Jak tłumaczył członek jury Arkady Radosław Fiedler, książka Pauliny Wilk zdecydowanie wyróżniała się na tle innych, ocenianych w tym roku pozycji. Laureatka jest pasjonatką Indii. Porusza bardzo różne problemy dotykające ten kraj, ale robi to w sposób bardzo przystępny. Książka jest napisana świetnym językiem, czyta się ją z wypiekami na twarzy. Widać pasję autorki, ale też jej ogromny talent literacki - powiedział.

Paulina Wilk powiedziała PAP, że "Lalki w ogniu" to jej podsumowanie ponad ośmiu lat wyjazdów do Indii. Książka jest rodzajem podróżowania przez indyjską codzienność. Jej głównymi bohaterami są Hindusi, skupiłam się na szesnastu czynnościach, które codziennie wykonują - od najbardziej prozaicznych, tj. mycie, jedzenie, ubieranie aż po bardziej wysublimowane: modlitwa, miłość, czytanie książek - powiedziała.

Uznałam, że niewystarczające będzie samo pokazanie tych obrazów, ciekawiło mnie, co one oznaczają, jakie jest znaczenie gestów, czynności, zdarzeń. Podjęłam w tej książce próbę interpretacji tamtejszej rzeczywistości - dodała. Jaj zdaniem, choć Indie są krajem bardzo dobrze opisanym i jest im poświęcona ogromna liczba publikacji, w Polsce cały czas są postrzegane przez dwa skrajne stereotypy. Nadal funkcjonuje wyobrażenie Indii jako centrum światowego ubóstwa, z drugiej strony mamy bardzo pozytywny, baśniowy mit Indii bollywoodzkich: kraju roztańczonego, pięknie ubranego i lśniącego - powiedziała. Jury oceniało kilkadziesiąt książek podróżniczych polskich autorów.

Naszą ideą jest promowanie książek podróżniczych i to się udaje. Każdego roku oceniamy przynajmniej kilkadziesiąt pozycji, książek na bardzo wysokim poziomie - stwierdził Fiedler. Dotychczasowymi laureatami Bursztynowego Motyla są m.in. Martyna Wojciechowska, Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska.

Idea organizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodziła się podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.

Paulina Wilk jest reportażystką, recenzentką i felietonistką. Urodziła się w 1980 r. pisze m.in. dla "Rzeczpospolitej". Publikuje reportaże i eseje o światowych metropoliach, globalnym ubóstwie, sytuacji kobiet, zjawiskach kulturowych w Azji. Jako reporterka pracowała m.in. w Indiach, Chinach, Kenii, Brazylii i Izraelu. Książkę "Lalki w ogniu. Opowieść z Indii" wydało wydawnictwo Carta Blanca.

Reklama

Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą". Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. Prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Arkadego Fiedlera.