Jak poinformowała Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest współorganizatorem festiwalu, nie jest jeszcze znany dokładny program pobytu noblisty w Krakowie. Jednym z jego głównych punktów ma być spotkanie autorskie z czytelnikami.

Reklama

Urodzony w Stambule w 1952 roku Orhan Pamuk to obecnie jeden z najważniejszych pisarzy świata. Szwedzka Akademia uzasadniając werdykt noblowski w 2006 roku napisała: Nagrodzono pisarza, który w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur.

Pierwsza powieść Pamuka "Cevdet Bej i synowie" została opublikowana w 1982 roku. Kolejne wydawane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ugruntowały jego pozycję. Dzisiaj, pisarz jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród literackich m.in. Prix du Meilleur Livre Etranger, Premio Grinzane Cavour oraz Międzynarodowego IMPAC Dublin Literary Award.

W Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się dziewięć książek Orhana Pamuka: "Śnieg", "Nazywam się Czerwień", "Nowe życie", "Stambuł. Wspomnienia i miasto", "Dom ciszy", "Biały zamek", "Muzeum niewinności", "Cevdet Bej i synowie" oraz "Czarna księga".

Festiwal Conrada to wydarzenie poświęcone literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady.

Wśród zaproszonych pisarzy znajdują się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów. Podczas dwóch dotychczasowych edycji Festiwalu, z czytelnikami spotkali się m.in.: Pascal Quignard, Etgar Keret, Marjane Satrapi, Per Olov Enquist, Claude Lanzmann, Herta Mueller, Amos Oz, Jean Hatzfeld, Laszlo Krasznahorkai.