Jak zapowiadają organizatorzy, podczas festiwalu, który odbędzie się w Teatrze Miejskim, będzie można spotkać prawie 50 przedstawicieli współczesnej literatury i kultury. Znajdą się wśród nich: ks. Adam Boniecki, Piotr Najsztub, Piotr Sommer, Stefan Chwin, zespół Plateau i Martyna Jakubowicz.

Reklama

W środę w ramach festiwalu można będzie obejrzeć film "Dorzecze Różewicza" i spotkać się z jednym z jego współautorów, Arturem Bursztą. Tego dnia na scenie teatru wystąpi też zespół Plateau i Martyna Jakubowicz, którzy zagrają koncert złożony z utworów Marka Grechuty.

Na czwartek zaplanowano warsztaty scenariopisarskie poświęcone adaptacji prozy, które poprowadzi powieściopisarz i scenarzysta Andrzej Bart. Tego dnia wieczorem widzowie będą mogli posłuchać rozmowy Piotra Najsztuba z ks. Adamem Bonieckim, której punktem wyjścia będzie niedawno wydana książka b. redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" "Lepiej palić fajkę niż czarownice". Po tym spotkaniu zaplanowano debatę z udziałem Ewy Białołęckiej, Piotra Sommera i Stefana Chwina pt. "Dzieci jako odbiorcy literatury. Lekceważone? Tracone?".

W piątkowym programie festiwalu znalazło się spotkanie z Piotrem Sommerem, który przeczyta wybór swoich najnowszych wierszy i weźmie udział w rozmowie z Piotrem Śliwińskim. W planach tego dnia jest też występ muzyczno-literacki Andrzeja Sosnowskiego z grupą Chain Smokers oraz koncert jazzowych standardów w wykonaniu zespołu Arokrawa Quartet.

Zaplanowano też spotkania z autorami nominowanymi w poszczególnych kategoriach Nagrody Literackiej Gdynia. W środę publiczność będzie mogła spotkać się z nominowanymi w kategorii proza, w czwartek - z nominowanymi poetami, a w piątek - autorami esejów.

W ramach festiwalu otwarta zostanie wystawa "Kartoteka: Reprint" składająca się z kopii unikatowych faksymiliów jednego z najbardziej znanych dramatów Tadeusza Różewicza.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie sobotnia gala, na której ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Literackiej Gdynia w trzech kategoriach: poezja, proza i eseistyka. Do nagrody tej pretenduje 15 wydanych w minionym roku książek wybranych spośród 271 tytułów nadesłanych do oceny ośmioosobowemu jury pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego. Listę nominowanych tytułów ogłoszono w maju podczas III Warszawskich Targów Książki w Warszawie.

W kategorii poezja nominacje otrzymały książki: "Piąte królestwo" Romana Honeta (Biuro Literackie), "Dojrzałość piersi i pieśni" Edy Ostrowskiej (Brama Grodzka - Teatr NN), "Pałacyk Bertolda Brechta" Edwarda Pasewicza (EMG), "Rezydencja surykatek" Marty Podgórnik (Biuro Literackie) oraz "Farsz" Marcina Sendeckiego (Biuro Literackie).

W kategorii proza nominowano książki: "Konik, szabelka" Anny Nasiłowskiej (Świat Książki), "Włoskie szpilki" Magdaleny Tulli (Nisza), "Koncert muzyki dawnej" Andrzeja Turczyńskiego (Forma), "Tak jest dobrze" Szczepana Twardocha (Powergraph) i "Psy pociągowe" Filipa Zawady (Biuro Literackie).

W kategorii eseistyka nominacje otrzymały książki: "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego" Krystyny Czerni (Znak), "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera" Adama Lipszyca (Sic!), "Małe folio" Krzysztofa Mrowcewicza (IBL PAN), "Miedzianka. Historia znikania" Filipa Springera (Czarne) oraz "Opis krainy Gog" Mariana Sworzenia (Więź).

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają pamiątkowe statuetki "Kostki Literackie" oraz nagrody w wysokości 50 tys. zł.

Sobotnia gala wręczenia nagród odbędzie się w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Nagroda Literacka Gdynia będzie przyznana po raz siódmy.