Tegoroczna odsłona festiwalu rozpocznie się od spotkania z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem, który opowie o swojej premierowej książce „Kochankowie Justycji”.

Reklama

„Międzynarodowy Festiwal Kryminału odwiedzą w tym roku: bestsellerowy niemiecki pisarz Sebastian Fitzek, który przyjeżdża do Polski z okazji premiery swojej najnowszej powieści zatytułowanej „Pacjent” oraz Bernard Minier – francuski pisarz, autor cyklu kryminałów, który odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru” - poinformowała PAP Kinga Kucharczyk z biura prasowego festiwalu.

Oprócz spotkań z autorami w Klubie Proza odbędą się też wykłady, w trakcie których uczestnicy będą mogli posłuchać m.in. o tym jak wypromować kryminalny bestseller, jak uruchomić wyobraźnię w procesie pisania, a także o wyzwaniach, jakie stawia proza gatunkowa.

Zaplanowano też panel dyskusyjny „50 twarzy kryminału”, którego uczestnicy Krzysztof Beśka, Joanna Jodełka, Jędrzej Pasierski i Bartosz Szczygielski pod przewodnictwem Marty Guzowskiej porozmawiają o różnych obliczach polskiej literatury kryminalnej.

„Trzeciego dnia festiwalu przewidziano turniej jednego wiersza kryminalnego. Dwa grona jurorskie będą oceniać wiersze aspirujących poetów” – powiedziała Kucharczyk. Przez cały czas trwania wydarzenia w Hotelu ART działać będzie kiermasz książek gości festiwalu.

Osoby wyłonione wcześniej w konkursie na opowiadanie kryminalne wezmą także udział w warsztatach literackich, których celem jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań tak, by nadawały się do druku.

W trakcie festiwalu zostanie również przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru. Otrzyma ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, wydanej w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. Do tegorocznego finału nominowano siedem książek: „Rysa” Igora Brejdyganta, „Cienie” Wojciecha Chmielarza, „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, „Dziewczynka z zapalniczką” Mariusza Czubaja, „Ślepy archeolog” Marty Guzowskiej, „Skaza” Roberta Małeckiego, oraz „Miejsce i imię” Macieja Siembiedy.

Reklama

Autor zwycięskiej powieści otrzyma statuetkę i 25 tys. zł - ufundowane przez miasto Wrocław. Gala, na której zostanie ogłoszony laureat, odbędzie się w sobotę. Pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał w 2004 r. Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

Międzynarodowy Festiwal Kryminału potrwa do niedzieli.