Organizatorem wydarzenia jest działające w Pacanowie Europejskie Centrum Bajki (ECB) im. Koziołka Matołka, a podczas festiwalu będą obchodzone 86. urodziny patrona placówki.

Centrum w tym roku promuje kulturę Rosji, co znajdzie odzwierciedlenie także podczas festiwalu. "Będziemy wykonywali na warsztatach matrioszki - z drewna osikowego i z papieru. Dwie duże matrioszki zapraszają na imprezę przed budynkiem naszego centrum. Działa też kino festiwalowe z popularnymi rosyjskimi kreskówkami. A polsko-rosyjscy artyści zaprezentują cyrkowe show" - opisywała w rozmowie z PAP dyrektor ECB Karolina Kępczyk.

Reklama

W piątek w ECB, w ramach Spotkań Mistrzów Teatru, o nagrody walczą najlepsze teatralne dziecięce zespoły w Polsce – wyróżnione wcześniej w innych przeglądach. W wydarzeniu uczestniczy ok. 300 dzieci. Wieczorem będzie można obejrzeć fragmenty spektaklu "Dziadek do orzechów" w wykonaniu artystów Kieleckiego Teatru Tańca.

W sobotę, podczas Spotkań Mistrzów Muzyki, o laury będą rywalizowali młodzi wokaliści w wieku od 7 do 16 lat. To ok. 35 osób, które w ubiegłym lub obecnym roku zostały laureatami dużych festiwali albo przeglądów artystycznych. Jurorami tej części przeglądu będą: pedagog i wokalistka jazzowa Aleksandra Lipińska, piosenkarz i kompozytor związany z krakowską grupą "Wawele" Jan Wojdak oraz wokalista, kompozytor i autor tekstów Antek Smykiewicz, który wieczorem wystąpi z koncertem.

W niedzielę ulicami Pacanowa przejdzie rozśpiewany Bajkowy Korowód: dzieci i młodzież - reprezentujące szkoły, kluby, domy kultury, stowarzyszenia, kółka zainteresowań czy świetlice - będą przebrane za postaci z bajek. Z okazji urodzin Koziołka Matołka na pacanowskim Rynku będzie serwowany czterowarstwowy, wysoki niemal na dwa metry tort, który ozdobi 86 świec.

Reklama

Uczestnicy gali finałowej zostaną zaproszeni do namiotu cyrkowego na spotkanie z zaczarowanym światem teatru, cyrku i magii - trzy spektakle zaprezentuje Cyrk Juremix. W czasie gali finałowej będzie można obejrzeć także popisy iluzjonisty Pana Li i akrobacje braci Kłeczek. Prezentacje przygotowały także teatry uliczne.

Na terenie całego miasteczka festiwalowego - w strefach wiedzy, zabawy, twórczości i rodzica - zaplanowano liczne warsztaty. To m.in. programowanie robotów, sterowanie humanoidalnym automatem, zajęcia w laboratorium Mendelejewa. Młodzi ludzie będą mogli spróbować zbudować silnik elektryczny, elektryczny samochód i rakietę kosmiczną, dowiedzą się także jak działa umysł geniusza.

W mobilnej hucie szkła, w wysokiej temperaturze będą powstawały kwiaty, patery, wazoniki, kielichy, zwierzęta. Zaplanowano także warsztaty m. in. kowalstwa, ceramiczne, garncarskie, kaligrafii rosyjskiej, malowania na szkle, tworzenia ogrodów w słoikach i zawieszek z suchej porcelany, a także zajęcia kulinarne.

Dla najmłodszych przygotowano "wesołą" piaskownicę z zabawkami i foremkami do kreatywnej zabawy oraz animacje i gry.

Również w niedzielę, imię Koziołka Matołka otrzyma rondo, znajdujące się w Słupi (gm. Pacanów), na skrzyżowaniu dwóch tras krajowych. Z okazji tej uroczystości, w której wezmą udział m.in. przedszkolaki oraz sam Koziołek Matołek, rondo zostanie udekorowane… kapustą.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Patronat nad festiwalem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego mitycznego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce "120 Przygód Koziołka Matołka". W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego sympatycznego zwierzaka.

Koziołek - "mądra głowa" i "miłe zwierzę" ubrane w krótkie czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej, który po raz pierwszy zorganizowano w Pacanowie 2003 r.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. W zeszłym roku ECB odwiedziło ok. 196 tys. turystów.