Choć książki o niej ukazują się u nas po raz pierwszy, to ten charakterystyczny wizerunek nie jest nam obcy. Twarz Emily zdobi niezliczone torebki, koszulki, portfeliki i inne akcesoria dla dziewcząt.

Reklama

Wynika to z genezy rysunkowej bohaterki, znaku firmowego Cosmic Debris, amerykańskiej linii ubraniowej stworzonej na początku lat 90. przez Roba Regera, deskorolkarza związanego z niezależną kulturą klubową. Emily pojawiła się po raz pierwszy na rozdawanych przez niego na imprezach ulotkach i nalepkach, wkrótce trafiła na sprzedawane przezeń produkty.

Dziś wizerunek posępnej niczym Wednesday Addams dziewczynki widnieje nawet na słynnych gitarach Epiphone produkowanych przez nie mniej słynną firmę Gibson. Popularność Emily jako ikony sprawiła, że od kilku lat ukazują się także książki z grafikami (te właśnie publikuje w Polsce Nasza Księgarnia), komiksy oraz powieści dla młodzieży z historiami o niej. A są to historie złowieszcze, z całym gotyckim instrumentarium w rodzaju duchów, szkieletów, pajęczyn, czarnych kotów i nawiedzonych domostw.

Emily, choć jej opis wymusza używanie licznych zdrobnień, nie jest bowiem słodką dziewczynką spod znaku kawaii. Zamiast cukierkowych kolorów rodem z uwielbianych przez dziewczynki w jej wieku japońskich kreskówek wybiera biel, czerń i czerwień, a postawa, którą proponuje, jest tyleż zadziorna, co przewrotna. Znakiem firmowym Emily są bowiem tajemnicze sentencje pełne słownych gier i podwójnych znaczeń w rodzaju: "Emily patrzy w lustro. I czasem jej odbija".

W polskim przekładzie udało się zachować ich urok dzięki wysiłkom znanego z upodobania do słownych szarad Bartosza Wierzbięty, który tłumaczył wcześniej m.in. dialogi do filmów z serii "Shrek". Także pod względem edytorskim książeczki o Emily są cackami z mnóstwem graficznych zabaw. Pozostaje tylko żałować, że nie trafiły do nas komiksy o Emily, które opowiadają pełne historie i mogą funkcjonować jako coś więcej niż uroczy gadżet."Emily the Strange. Dziwna Emily”, Buzz Parker, Rob Reger, Brian Brooks; "Emily. Księga dziwów”, Buzz Parker, Rob Reger, tł. Bartosz Wierzbięta, (Nasza Księgarnia)