Ta najwyższa finansowo polska nagrda literacka przyznawana jest za prozę tłumaczoną na język polski żyjącym pisarzom z 21 krajów Europy Środkowej: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier. Każdy polski wydawca miał prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. W tym roku po wstępnej selekcji do konkursu zakwalifikowano 45 książek.

Reklama

Nagroda w tym roku jest przyznawana po raz czwarty. W poprzednich edycjach zwycięzcami konkursu byli Jurij Andruchowycz, Martin Polack i Peter Esterchazy. Czy w tym roku doczekamy się polskiego laureata?

Zasiadający w jury prof. Stanisław Bereś przyznał, że jego nadzieje w tej kwestii są "dość wątłe". Na liście znalazło się wprawdzie kilka głośnych polskich książek jak choćby "Marsz Polonia" Jerzego Pilcha, "Bambino" Ingi Iwasiów czy "Fabryka Muchołapek" Andrzeja Barta. Polacy mają jednak ostrą konkurencję zagraniczną, głównie wśród autorów czeskich. Dość wymienić takie tytuły jak "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" Josefa Śkvoreckiego, "Sąsiedzi i ci inni" Oty Filipa, czy "Pieniądze od Hitlera" Radki Denemarkovej. Duże szanse na wygraną zdaje się mieć także świetna powieść "Powrót do domu" Bernarda Schlinka, autora zaadaptowanego przez Hollywood "Lektora".

Jury w składzie: Natalia Gorbaniewska (przewodnicząca), Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Łubieński,Krzysztof Masłoń, Justyna Sobolewska, Mirosław Spychalski i Andrzej Zawada finałową siódemkę książek wyłoni 20 pażdziernika. Laureata nagrody, który otrzyma ufundowany przez prezydenta Wrocławia czek na 150 tys. złotych, poznamy podczas uroczystej gali 5 grudnia.

A oto pełna lista książek zakwalifikowanych do półfinału:

David Albahari, Mamidło /W A B/

Janusz Anderman, To wszystko /WYDAWNICTWO LITERACKIE/

Ihar Babkou, Kłakocki Adam i jego cienie /OFICYNA 21/

Andrzej Bart, Fabryka muchołapek, WAB

Teodora Dimowa, Matki /PIW/

Radka Denemarkova, Pieniądze od Hitlera /OFICYNA WYDAWNICZA ATUT/

Ota Filip, Sąsiedzi i inni, Atut

Inga Iwasiów, Bambino, Świat Ksiązki;

Miljenko Jergović, Ruta Tannenbaum, Czarne;

Sigitas Parulskis, Trzy sekundy nieba /CZYTELNIK/

Jerzy Pilch, Marsz Polonia / SWIAT KSIAZKI/

Bernhard Schlink, Powrót do domu, Świat Książki,

Josef Škvorecký, Przypadki inżyniera ludzkich dusz, Pogranicze;

Krzysztof Varga , Gulasz z turula / CZARNE