Jak Tatry i Podhale inspirowały artystów. Album "Sztuki piękne pod Tatrami" [FOTO]
1 Książka "Sztuki piękne pod Tarami" autorstwa Teresy Jabłońskiej została wydana przez Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie. Większość dzieł reprodukowanych w albumie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Główną oś narracji tworzą zaś prace Większość dzieł reprodukowanych w albumie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Główną oś narracji tworzą zaś prace pochodzące m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.
Media / iZonda
2 Fotografia Jana Gąsienicy Krzeptowskiego powstała w 1982 roku.
Media
3 "Widok na osobistą" - obraz Jana Stanisławskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu, powstały w 1901 roku.
Media
4 Leon Wyczółkowski, jeden z głównych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego, malował nie tylko tatrzańskie krajobrazy, ale związane z tym regionem postaci. Na tym obrazie widzimy Stanisława Witkiewicza oraz Wojciecha Roja, przewodnika tatrzańskiego.
Media
5 W twórczości Władysława Jarockiego Tatry i Podhale i góralszczyzna były tematyką dominującą. Ten uczeń Józefa Mehhofera i Leona Wyczółkowskiego z upodobaniem malował pejzaże, obrzędy ludowe i religijne, postaci w strojach regionalnych. Obraz "Helenka z Poronina" powstał w 1913 roku.
Media
6 W 1924 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz zapowiedział utworzenie firmy portretowej "S. I. Witkiewicz". Firma działała do 1939 roki szacuje się, że powstały w niej tysiące portretów przedstawicieli polskiej inteligencji, finansjery, kół rządzących, polityków, artystów, literatów, filozofów, znajomych i przyjaciół Witkiewicza.
Media
7 "Głowa starego górala", autorstwa Władysława Skoczylasa zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie grafiki artystycznej im. Henryka Grohmana w Zakopanem. Dzieło powstało w 1911 roku.
Media
8 Władysław Ślewiński, wybitny postimpresionista, przedstawiciel polskiego modernizmu, przez kilka lat mieszkał na Podhalu. Obraz "Sierota z Poronina" pochodzi z 1906 roku.
Media
9 Kompozycja barwna autorstwa malarki, graficzki i ilustratorki, Zofii Stryjeńskiej. Dzieło pochodzi z 1930 roku.
Media
10
Żydowskie Igrzyska Olmpijskie "Makkabi" - plakat z 1933 roku, autorstwa Greschlera
"Tydzień gór" - plakat z 1939 roku autorstwa Kazimierza Manna.
Media
11 "W 1931 roku Witkiewicz poznał Józefa Głogowskiego, utalentowanego fotografa amatora, mieszkającego w Zakopanem, który został autorem większości zdjęć rejestrujących "teatr mimiczny" Witkacego (...) Podczas seansów fotograficznych rejestrowane były miny Witkacego i odgrywane przez niego sceny."
Media