Na przetarg wpłynęło osiem ofert. Spośród nich wybrana została propozycja oświęcimskiej firmy Arco System. Była najniższa ze złożonych.

Reklama

Muzeum powstanie w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Z dokumentacji przetargowej wynika, że wyłoniony wykonawca będzie miał czas na wywiązanie się z umowy do 30 czerwca 2021 r. Wymagany termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie upływa z 30 listopada 2021 r.

Muzeum ma przypominać m.in. o mieszkańcach, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.

W ub.r. rozstrzygnięty został przetarg na przygotowanie koncepcji muzeum, wykonanie projekt remontu i modernizacji zabytkowego budynku, a także opracowanie projektu ekspozycji stałej oraz jej szczegółowego scenariusza. Wygrała go Pracownia Konserwacji Zabytków Arkona z Krakowa. Realizacja wszystkich prac projektowych jest przewidziana do września 2020 r.

Reklama

Wiceminister kultury Jarosław Sellin w 2018 r. zapowiadał, że uroczyste otwarcie mogłoby się odbyć 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.